אין תגובות

צורות התאגדות

צורות התאגדות

במדינת ישראל קיימות מספר צורות התאגדויות שונות, במסמך הזה אפרוט את העיקריות והנפוצות שבהן. לסוג ההתאגדות יש השפעה רבה על ההתנהלות העסקית, היכולת להכיר בהוצאות, המיסוי, ההגנות המשפטיות וכו׳, ולכן יש לשקול בכובד ראש את צורת ההתאגדות טרם פתיחת/קניית העסק.

לפני שניגע בצורות ההתאגדות עצמן, חשוב להכיר את רכיב המע״מ במדינת הישראל.

המדינה מחייבת את העסקים השונים לגבות עבורה את המע״מ, בשיעור של 17%. כלומר כאשר עסק גובה מאיתנו 100 ש״ח על אוכל או שירות מסויים, הוא משלם מתוכו 17% למדינה. אותו עסק, על הוצאות מסויימות, יכול להזדכות במע״מ בהתאם. מוחרג מכך עוסק פטור, כפי שמפורט מטה.

עוסק פטור

בתצורתו הישנה נקרא עוסק זעיר.

עוסק פטור פועל בהיקף מכירות קטן, לרוב כעצמאי שמנהל עסק צדדי קטן להיותו שכיר. נכון לשנת 2023, עוסק פטור צריך לייצר מחזור (הכנסות) שנתי שלא עולה על 107,692 ש״ח. ככל שהמחזור גבוה יותר, צורת ההתאגדות חייבת להשתנות.

עוסק פטור אינו משלם מע״מ ואינו מזדכה במע״מ על הוצאותיו. חשוב להדגיש- הפטור לעוסק פטור הוא עבור רכיב המע״מ בלבד, אולם הוא עדיין חייב בתשלום מס הכנסה וביטוח לאומי בהתאם לגובה הכנסותיו, בצורה מדורגת.

מתי לפתוח עוסק פטור?

אם אתם חושבים שאתם הולכים לנהל עסק קטן, שמחזור המכירות שלו נמוך מהמצוין לעיל, זה עדיף חשבונאית ותפעולית. גם ההוצאות השוטפות קטנות יותר.

במצב כזה אתם עשויים להיות זולים מהמתחרים שלכם וזה יכול לייצר לכם ערך מוסף. לדוגמא: אם אתם עסק B2C (שירות ללקוח פרטי), ואתם גובים 100 ש״ח מלקוח, אתם עשויים להיות זולים מעוסק מורשה בתחום שיגבה מאותו לקוח 100 ש״ח פלוס מע״מ, שהם 117 ש״ח.

זה אחד האתגרים במעבר מעוסק פטור למורשה, שפתאום השירות שלכם הופך יקר יותר.

אם אתם מנהלים עסק טוב עם שירות טוב, אל תתנו לדבר הזה להטריד אתכם.

אם מראש אתם יודעים שהעסק ייצר מספרים גבוהים יותר, אזי שתבחרו את אחת מהתצורות הבאות במסמך זה.

עוסק מורשה

לעוסק מורשה, בשונה ממה שנהוג לחשוב, אין תקרת הכנסה.

הרבה אנשים נוטים להגיד לדוגמא ש״אם הגעת למחזור שנתי של 500,000 ש״ח אתה צריך להתאגד כחברה״. טעות מוחלטת שיסודה בחוסר הבנה פיננסית ועסקית.

המחזור, מלבד בתצורת עוסק פטור, אינו משפיע על סוג ההתאגדות.

בשונה מעוסק פטור, עוסק מורשה משלם מע״מ על הכנסותיו ורשאי להזדכות על תשומות (רכיב המע״מ בהוצאות).

עוסק מורשה משלם מס הכנסה שולי, כלומר ע״פ מדרגות מס הכנסה, ומשלם יותר מס ככל שהכנסותיו עולות. כאן, בעיקר, נכנס השיקול של האם להישאר עוסק מורשה או לעבור להיות

חברה בע״מ. היתרון, מנגד, הוא שעוסק מורשה יכול להכיר בהוצאות אישיות באופן חלקי (רכב, בית וכו׳), בשונה מחברה בע״מ שאינה יכולה לעשות זאת.

למה להישאר עוסק מורשה ולא לעבור לחברה בע״מ? ראשית, בחברה הכל יקר יותר- הנה״ח שוטפת, דוח שנתי, אגרת רשם חברות. שנית, אם אנחנו רוצים את כל הכסף ״בבית״, גם במחיר של מס גבוה, כנראה שעדיף להישאר עוסק מורשה.

מתי כן נתאגד כחברה?

חברה בע״מ

חברה בע״מ מייצרת למעשה הפרדה בין יישויות. אם אני מחזיק 100% מהחברה שלי, אז יש את שימי האדם, ויש את שימי החברה. 2 יישויות שונות לצרכי דיווחים לרשויות, תשלומי מיסים וכו׳.

2 הסיבות העיקריות לפתיחת חברה

  1. מיסוי – חברה בע״מ תשלם 23% מרווחיה למס הכנסה. בשונה מעוסק מורשה שמיסיו ימשיכו לעלות ככל שיגדל הרווח יגדל, חברה בע״מ תשלם 23% בין אם תרוויח 100,000 בשנה ובין אם תרוויח 1,000,000 ש״ח בשנה. כאן נוצרת ״בעיה״ – יתרת הכסף ״נכלאת״ בתוך החברה, וכדי לשחרר את הכסף ניתן להוציא תלוש משכורת לבעלים, שאז ישלמו מיסים לפי מדרגות מס שולי; האפשרות השנייה היא משיכת דיבידנד, בתשלום מס של 30% עבור המשיכה. אם המטרה היא למשוך את כל הכספים, לא בטוח שחברה בע״מ היא הפתרון, כי המהלך החכם יותר יהיה להשקיע את העודפים לצרכי גדילה.
  2. כיסוי משפטי – כאמור, החברה מייצרת כאן יישות נוספת מלפנינו (מייצרת מעין ״מסך״ בין החברה אלינו), כך שבמקרים של תביעות, החברה תיתבע ולא אנחנו. שימו לב כאן שיש החרגות לכך, ובמקרים מסויימים בית המשפט עשוי להורות על הרמת מסך ולהגיע לבעלים באופן ישיר.

שותפות

שותפות היא התאגדות של מספר עוסקים מורשים.

במידה ואתם לא רוצים להתאגד כבחברה בע״מ, כדי להימנע מהנה״ח שוטפת גבוהה, מעלויות גבוהות של דוחות שנתיים ובתשלום לרשם החברות, ניתן להקים שותפות.

השותפות שקופה לצרכי מס, כך שכל רווחיה ״יורדים״ ישירות לבעלים. לדוגמא: אם אנחנו 3 שותפים והחברה הרוויחה 300,000 ש״ח, אזי שמס הכנסה יסתכל על הרווח כ-100,000 ש״ח לכל שותף. זה יכול להיות פתרון ביניים טוב, לפני ההחלטה על הקמת חברה.

*אין באמור ייעוץ לפעולה או מיסוי. כל הליך צריך להיבחן לעומק עם יועץ המתמחה בתחום.

אין תגובות

אפשרויות שיצר האינטרנט עבור משקיעים בשנות האלפיים

השקעה בנכס דיגיטלי שמייצר שכירות חודשית ממוצעת של 600$

אם אתם מתעניינים בהשקעות ובחידושים, הכנו עבורכם סקירה מרתקת שקושרת בין האינטרנט לבין אפשרויות השקעה לאורך שנות האלפיים. האינטרנט שימש בראשית דרכו לשיתוף מידע בתחום הביטחוני או האקדמאי. אבל מהר מאוד החלו להבין את הפוטנציאל הגדול הרבה יותר, בתחומים של הפצת מידע, שירותי בידור וכמובן גם יצירת הכנסות. אם בעבר רק חברות הענק יכלו להרוויח סכומי כסף נאים בזכות פעילות מסחרית או השקעות ברשת, כיום זה פתוח בפני ציבור רחב הרבה יותר. החל בשנות האלפיים, נוצרות המון אפשרויות עבור משקיעים, ולא רק בעלי הון גדול במיוחד. הכירו כמה מהאפשרויות שיכולות לעניין את כל סוגי היזמים והמשקיעים, מאז ועד היום.

משקיעים בחנויות מקוונות

רמת הפעילות המסחרית ברשת הולכת ועולה ללא הפוגה. השיא נרשם בתקופת הקורונה, אולם גם בימים כתיקונם הציבור מעדיף כיום לרכוש ברשת. אי לכך, לא רק בעלי עסקים וחנויות (רגילות), החלו להיכנס לנישה המתרחבת של מכירות ברשת. משקיעים מאז שנות האלפיים מצטרפים בהמוניהם לבעלי נכסים דיגיטליים כאלה, שמוכרים מוצרים מכל הסוגים. כמעט אי אפשר להאמין שבעבר היו אנשים שנרתעו ממסחר אונליין. כיום, כולם כמעט קונים אונליין בין אם מחנויות בארץ ובין אם מחנויות בחו"ל.

בניית אתר השכרתו בתשלום

לא רק חנויות דיגיטליות נחשבות להשקעה מוצלחת במרחב הדיגיטלי. דרך יחסית חדשה עבור משקיעים עוברת בהקמת אתרים שפועלים כמו נכסי נדל"ן מניב. תחילה מקימים את האתר, בונים אותו, מפרסמים אותו, הופכים אותו למוקד משיכה לכמות גולשים רחבה. לאחר מכן, משכירים את האתר לגורמים שיכולים להפיק ממנו תועלת מתמשכת. לדוגמא, משקיע יכול לבנות (או לקנות) אתר בתחום הרכב. לאחר התבססות האתר הוא יכול להשכיר את האתר הזה בשכירות חודשית קבועה, לגורם ידוע בענף. זה יכול להיות יבואן רכב, חברת ליסינג, יבואנים מקבילים, סוחרי חלפים מיוחדים, מוסכים ועוד.

רכישת אתר לשם קצירת רווחים שוטפים

בעוד ישנם משקיעים שיעדיפו להשקיע באתר על מנת להשכיר אותו, אחרים יעדיפו לקנות אתר על מנת להפוך אותו להשקעה מניבה. זה יכול לפעול בכמה וכמה צורות יעילות. לדוגמא, אתר שמושך כמות נרחבת של גולשים, מהווה פלטפורמה נהדרת להכנסות מפרסומות. אבל לא רק הכנסות מפרסום ישיר יכולות להוות מנוע צמיחה ורווח. אתרים פעילים יכולים לקבל הכנסות מתיווך. לדוגמא, האתר יכול להפנות גולשים, על ידי קישורים, לביצוע רכישות או לתיאום פגישות אצל גורם עסקי או מסחרי. עבור כל גולש שהגיע מהאתר של המשקיע לאתר של גוף מסחרי אחר, תשולם עמלה. עמלה מוגדלת תשולם כאשר הפניה מסתיימת ברכישה.

השקעות באפליקציות או בערוצי תוכן לפי מודל רווחיות ברור

אפיק השקעה נוסף שמסתתר באינטרנט לא מעט שנים אך הפעילות בו מתרחבת, הינו אפליקציות או ערוצי תוכן. ערוצי תוכן ואפליקציות פופולריות יכולים להניב הכנסות יפות מאוד בכל מיני דרכים. לדוגמא, משקיע יכול ליהנות מהכנסות שוטפות מפרסומות. כמו באתרי אינטרנט, גם אפליקציות או ערוצי תוכן, בלוגים, ערוצי פודקסטים וכדומה, יכולים להציג או להשמיע פרסומות. מודלים של פרסומות יכולים להניב הכנסות על פי חשיפה למסר או על פי הקלקות.

אולם ערוצי תוכן, אפליקציות וגם אתרים מסוימים באינטרנט, יכולים להניב הכנסות בשיטות נוספות. לדוגמא, ניתן לפתוח ערוץ של תוכן פרימיום בתשלום. אפליקציות חינמיות רבות או ערוצי תוכן חינם, מציעים תכנים נוספים עבור מנויים בתשלום. מודל רווחיות זה יכול לעבור במקביל לפרסומות, אך זה לא הכל. ישנם ערוצים שמציעים מנוי בתשלום למי שרוצה שלא יופיעו לפניו פרסומות. המודל הזה שקיים כיום לדוגמא ביו טיוב, מוכיח את עצמו בקרב לא מעט גולשים ומשתמשים. כמובן שערוצי תוכן ומידע יכולים ליהנות מרווחים עבור המשקיעים, בדרכים נוספות. למשל שיתופי פעולה עם ספונסרים, קיום אירועים למוזמנים מחוץ לרשת ועוד.

השקעות מקוונות באפיקים נוספים

לא נסיים לפי שנאמר כי ישנם אפיקים נוספים להשקעות אונליין, באינטרנט, בעוד דרכים מעניינות. לדוגמא, השקעות דרך פלטפורמות של מימון המונים. השקעות בנכסים דיגיטליים כגון מטבעות קריפטוגרפיים או נכסים מסוג NFT. אולם נדגיש כי הנכסים שבהם התמקדנו בכתבה, מייצגים השקעות יציבות בהרבה. יש להם מודל רווח ברור למשקיעים וניתן לקבל החלטות השקעה מושכלות, על סמך בדיקת טיב ההשקעה.

אין תגובות

השבחת חברות

מיזוגים ורכישות של חברות

מכירת חברה או בית עסק היא צעד שלא מעט בעלי עסקים מבצעים אותו. אך כאשר מגיעים לסיטואציה הזאת רצוי לבצע את הפעולה הזאת בליווי מקצועי, ואת על מנת שבאמת תוכלו לקבל את השווי המקסימלי של החברה שאתם מוכרים.
קרא עוד

אין תגובות

הכנת חברה למכירה

הערכת שווי חברה ועסק - הכנת חברה למכירה

מחפשים שירות להכנת החברה שלכם למכירה? המשיכו לקרוא

אנחנו יודעים שאתם כבעלי מותג או בעלי עסק לא תחשבו על כך. אבל אם אי פעם תרצו למכור את החברה שלכם, תוכלו לעשות זאת על פי השווי הגבוה ביותר שלה. אולי גם לא חשבתם למכור את החברה, אבל זוהי בהחלט סיטואציה שעלולה לקרות. יכול להיות שתרצו בעתיד לשנות כיוון, או שפשוט מישהו יציע לכם מחיר טוב לרכישת החברה, ולא תרצו לסרב לכך. לעולם  אי אפשר לדעת.

קרא עוד

אין תגובות

הכנת עסק למכירה

פגישת ייעוץ הכנת עסק למכירה

כל מה שצריך לדעת על הכנת העסק למכירה

ההחלטה למכור את העסק היא אף פעם לא קלה. לעיתים לא תרצו שהקולגות שלכם או המתחרים שלכם ידעו שאתם מוכרים. ואם יש לכם עסקים נוספים, אלו עלולים גם להפגע מהידיעה הזאת. אך רוב הפעמים אם אתם עושים זאת נכון ודואגים לתהליך הכנת העסק למכירה כראוי אין באמת שום סיבה שהתהליך יהיה שגוי או משובש. כאשר אתם מבצעים תהליך נכון ובליווי אנשי המקצוע הנכונים, התוצאות תהיינה מושלמות.

קרא עוד

אין תגובות

הערכת שווי לעסק – כל התשובות לשאלות

הערכת שווי חברה ועסק - הכנת חברה למכירה

הערכת שווי לעסק ולחברות הוא מושג שאנחנו שומעים לא מעט בעולם העסקים. אך לא כולם באמת מבינים מה מושג זה כולל בתוכו. האם אנחנו למעשה מדברים על נכס פיזי, נכס וירטואלי? ומהם השלבים בהם אנחנו באמת צריכים לדעת כמה שווים החברות, הנכסים והעסקים שבידינו.

קרא עוד

אין תגובות

על מה חשוב להקפיד כשרוכשים עסק?

קניית עסקים קטנים גדולים

רכישת עסק אינה החלטה קלה או פשוטה, אך זהו צעד בעל פוטנציאל! יש יתרונות ברכישת עסק מן המוכן, לעומת הקמת עסק מאפס. אם החלטת לרכוש עסק, ישנם גורמים רבים שאתה צריך לקחת בחשבון לפני מימוש ההחלטה וכך תעשה זאת נכון.

קרא עוד

אין תגובות

איך להביא תנועה של גולשים לנכס דיגיטלי שהשקעתם בו?

השקעה בנכס דיגיטלי פסיבי

יזמים ואנשים בעלי חשיבה עסקית יכולים כיום לעשות חיל באמצעות השקעה בנכסים דיגיטליים. ככלל, מדובר על נכסים ברשת, שנועדו להכניס כסף בשוטף. אבל מה שמיוחד זה שלא כרוכה בכך עלות רכישתם שמתקרב בכלל לעלות של רכישת נכסים שאינם דיגיטליים (נניח חנות, משרד, מפעל וכדומה). יתרון חשוב נוסף של נכסים דיגיטליים, טמון בכך שיש הרבה שיטות להביא תנועה של גולשים, וכך להגדיל את ההכנסות בהתאם. בשורות הבאות נסביר איך להגדיל תנועת גולשים, לכל נכס דיגיטלי שהוא.

קרא עוד

אין תגובות

ככה כן בונים תמהיל – טיפים לבניית תמהיל משכנתא

ככה כן בונים תמהיל - טיפים לבניית תמהיל משכנתא

בין כל המושגים שאותם מומלץ להכיר לפני שאתם לוקחים משכנתא, תמהיל המשכנתא הוא ככל הנראה החשוב ביותר. בשביל לקחת משכנתא בצורה הנכונה ביותר, עליכם לוודא שתמהיל המשכנתא שמרכיב את שגרת התשלומים החודשיים שלכם, יתאים לצרכיכם באופן המיטבי. רוצים לדעת איך לבנות תמהיל שכזה בצורה נכונה? קבלו כמה טיפים חיוניים.

בחסות לאומי

קרא עוד

אין תגובות

מדריך קצר על השקעות אלטרנטיביות

מדריך קצר על השקעות אלטרנטיביות

לצד האפשרות להשקיע בנכסים שנסחרים בבורסה כמו מניות, משקיעים יכולים לבחור לשים את כספם על נכסים מוחשיים כמו מתכות יקרות, נכסים פיננסיים כמו קרנות גידור או נכסים דיגיטליים כמו קריפטו ו-NFT.

כל ההשקעות שנעשות מחוץ לשוק ההון מאוגדות תחת שם אחד: השקעות אלטרנטיביות (חלופיות). למה, למי ומתי כדאי להשקיע בהן?

קרא עוד

צור קשר

לוגו - ברוקרלי סוכן השקעות חכם

מעוניינים בשיחה עם נציג?
השאירו פרטים ונחזור אליכם עם כל הפרטים!


    לשאלות ופרסום נכסים:
    טלפון: 0723971642
    אימייל: info@brokerli.com

    לעדכונים בזמן אמת, הירשמו לניוזלטר שלנו