אין תגובות

צורות התאגדות

צורות התאגדות

במדינת ישראל קיימות מספר צורות התאגדויות שונות, במסמך הזה אפרוט את העיקריות והנפוצות שבהן. לסוג ההתאגדות יש השפעה רבה על ההתנהלות העסקית, היכולת להכיר בהוצאות, המיסוי, ההגנות המשפטיות וכו׳, ולכן יש לשקול בכובד ראש את צורת ההתאגדות טרם פתיחת/קניית העסק.

לפני שניגע בצורות ההתאגדות עצמן, חשוב להכיר את רכיב המע״מ במדינת הישראל.

המדינה מחייבת את העסקים השונים לגבות עבורה את המע״מ, בשיעור של 17%. כלומר כאשר עסק גובה מאיתנו 100 ש״ח על אוכל או שירות מסויים, הוא משלם מתוכו 17% למדינה. אותו עסק, על הוצאות מסויימות, יכול להזדכות במע״מ בהתאם. מוחרג מכך עוסק פטור, כפי שמפורט מטה.

עוסק פטור

בתצורתו הישנה נקרא עוסק זעיר.

עוסק פטור פועל בהיקף מכירות קטן, לרוב כעצמאי שמנהל עסק צדדי קטן להיותו שכיר. נכון לשנת 2023, עוסק פטור צריך לייצר מחזור (הכנסות) שנתי שלא עולה על 107,692 ש״ח. ככל שהמחזור גבוה יותר, צורת ההתאגדות חייבת להשתנות.

עוסק פטור אינו משלם מע״מ ואינו מזדכה במע״מ על הוצאותיו. חשוב להדגיש- הפטור לעוסק פטור הוא עבור רכיב המע״מ בלבד, אולם הוא עדיין חייב בתשלום מס הכנסה וביטוח לאומי בהתאם לגובה הכנסותיו, בצורה מדורגת.

מתי לפתוח עוסק פטור?

אם אתם חושבים שאתם הולכים לנהל עסק קטן, שמחזור המכירות שלו נמוך מהמצוין לעיל, זה עדיף חשבונאית ותפעולית. גם ההוצאות השוטפות קטנות יותר.

במצב כזה אתם עשויים להיות זולים מהמתחרים שלכם וזה יכול לייצר לכם ערך מוסף. לדוגמא: אם אתם עסק B2C (שירות ללקוח פרטי), ואתם גובים 100 ש״ח מלקוח, אתם עשויים להיות זולים מעוסק מורשה בתחום שיגבה מאותו לקוח 100 ש״ח פלוס מע״מ, שהם 117 ש״ח.

זה אחד האתגרים במעבר מעוסק פטור למורשה, שפתאום השירות שלכם הופך יקר יותר.

אם אתם מנהלים עסק טוב עם שירות טוב, אל תתנו לדבר הזה להטריד אתכם.

אם מראש אתם יודעים שהעסק ייצר מספרים גבוהים יותר, אזי שתבחרו את אחת מהתצורות הבאות במסמך זה.

עוסק מורשה

לעוסק מורשה, בשונה ממה שנהוג לחשוב, אין תקרת הכנסה.

הרבה אנשים נוטים להגיד לדוגמא ש״אם הגעת למחזור שנתי של 500,000 ש״ח אתה צריך להתאגד כחברה״. טעות מוחלטת שיסודה בחוסר הבנה פיננסית ועסקית.

המחזור, מלבד בתצורת עוסק פטור, אינו משפיע על סוג ההתאגדות.

בשונה מעוסק פטור, עוסק מורשה משלם מע״מ על הכנסותיו ורשאי להזדכות על תשומות (רכיב המע״מ בהוצאות).

עוסק מורשה משלם מס הכנסה שולי, כלומר ע״פ מדרגות מס הכנסה, ומשלם יותר מס ככל שהכנסותיו עולות. כאן, בעיקר, נכנס השיקול של האם להישאר עוסק מורשה או לעבור להיות

חברה בע״מ. היתרון, מנגד, הוא שעוסק מורשה יכול להכיר בהוצאות אישיות באופן חלקי (רכב, בית וכו׳), בשונה מחברה בע״מ שאינה יכולה לעשות זאת.

למה להישאר עוסק מורשה ולא לעבור לחברה בע״מ? ראשית, בחברה הכל יקר יותר- הנה״ח שוטפת, דוח שנתי, אגרת רשם חברות. שנית, אם אנחנו רוצים את כל הכסף ״בבית״, גם במחיר של מס גבוה, כנראה שעדיף להישאר עוסק מורשה.

מתי כן נתאגד כחברה?

חברה בע״מ

חברה בע״מ מייצרת למעשה הפרדה בין יישויות. אם אני מחזיק 100% מהחברה שלי, אז יש את שימי האדם, ויש את שימי החברה. 2 יישויות שונות לצרכי דיווחים לרשויות, תשלומי מיסים וכו׳.

2 הסיבות העיקריות לפתיחת חברה

 1. מיסוי – חברה בע״מ תשלם 23% מרווחיה למס הכנסה. בשונה מעוסק מורשה שמיסיו ימשיכו לעלות ככל שיגדל הרווח יגדל, חברה בע״מ תשלם 23% בין אם תרוויח 100,000 בשנה ובין אם תרוויח 1,000,000 ש״ח בשנה. כאן נוצרת ״בעיה״ – יתרת הכסף ״נכלאת״ בתוך החברה, וכדי לשחרר את הכסף ניתן להוציא תלוש משכורת לבעלים, שאז ישלמו מיסים לפי מדרגות מס שולי; האפשרות השנייה היא משיכת דיבידנד, בתשלום מס של 30% עבור המשיכה. אם המטרה היא למשוך את כל הכספים, לא בטוח שחברה בע״מ היא הפתרון, כי המהלך החכם יותר יהיה להשקיע את העודפים לצרכי גדילה.
 2. כיסוי משפטי – כאמור, החברה מייצרת כאן יישות נוספת מלפנינו (מייצרת מעין ״מסך״ בין החברה אלינו), כך שבמקרים של תביעות, החברה תיתבע ולא אנחנו. שימו לב כאן שיש החרגות לכך, ובמקרים מסויימים בית המשפט עשוי להורות על הרמת מסך ולהגיע לבעלים באופן ישיר.

שותפות

שותפות היא התאגדות של מספר עוסקים מורשים.

במידה ואתם לא רוצים להתאגד כבחברה בע״מ, כדי להימנע מהנה״ח שוטפת גבוהה, מעלויות גבוהות של דוחות שנתיים ובתשלום לרשם החברות, ניתן להקים שותפות.

השותפות שקופה לצרכי מס, כך שכל רווחיה ״יורדים״ ישירות לבעלים. לדוגמא: אם אנחנו 3 שותפים והחברה הרוויחה 300,000 ש״ח, אזי שמס הכנסה יסתכל על הרווח כ-100,000 ש״ח לכל שותף. זה יכול להיות פתרון ביניים טוב, לפני ההחלטה על הקמת חברה.

*אין באמור ייעוץ לפעולה או מיסוי. כל הליך צריך להיבחן לעומק עם יועץ המתמחה בתחום.

שתפו

  מחפשים למכור עסק? הגעתם למקום הנכון!

  הדרך הטובה ביותר למכור היא ע"י ליווי של ברוקרלי

  ברוקרלי בעלת מאגר קונים גדול ומפולח לפי תחום ותקציב שנבנה במשך שנים, אצלנו תקבלו את החשיפה הגדולה האיכותית והממוקדת ביותר שיש למכירת העסק שלכם.
  עם צוות שמורכב מקבוצה של סוכנים ויועצים עסקיים מנוסים מאד גם בזירה העסקית וגם במכירת עסקים הלכה למעשה במשך שנים נשמח לעזור גם לכם.

  צרו איתנו קשר בטלפון ☎️ 0723971642 או השאירו פרטים וצוות האתר ייצור איתכם קשר.

  צור קשר

  לוגו - ברוקרלי סוכן השקעות חכם

  מעוניינים בשיחה עם נציג?
  השאירו פרטים ונחזור אליכם עם כל הפרטים!


   לשאלות ופרסום נכסים:
   טלפון: 0723971642
   אימייל: info@brokerli.com

   לעדכונים בזמן אמת, הירשמו לניוזלטר שלנו