אין תגובות

השקעה בשוקי ההון למתחילים – איך מתחילים ומה צריך לדעת

stock market invest for beginners brokerli

קרדיט לתמונה pexels

במבט ראשון שוק ההון עשוי להרתיע ולהיראות מורכב במיוחד עבור המשקיע המתחיל, אך למידה בסיסית של המושגים והכלים עשויה להקל את צעדיו הראשונים של המשקיע בשוק ההון. ולראייה, שוק ההון למתחילים הוא משפט שכיח במנועי החיפוש באינטרנט ולא בכדי, בשנים האחרונות גובר השיח הפיננסי בכלל והשקעות בבורסות בפרט ברשתות החברתיות, באתרים הכלכליים ויותר משקיעים מתחילים את צעדיהם הראשוניים בשוקי ההון.

מושגים בסיסיים

שוק ההון הוא זירת מסחר בו ניתן לסחור במוצרים ובמכשירים פיננסיים. מוצר בבורסה יכול להיות נייר ערך המייצג או מבטא בעלות בחברה מסוימת או כלפי חוב מסוים. מכשירי השקעה הם כלים אשר מייצגים ומבטאים אסטרטגית השקעות מסוימת שבהתאם לה נרכשים מוצרים פיננסים שונים, או כאלה אשר עוקבים אחר סל של מוצרים פיננסיים.

בין המוצרים השכיחים ביותר בבורסה ניתן לציין את המניות ואת אגרות החוב. מניה מבטאת בעלות יחסית בחברה והיא מזכה את המחזיק בה בהשתתפות בחלוקת הרווחים בחברה בהתאם למדיניות החברה (נקרא דיבידנדים). שוויה נגזר באופן יחסי משווי שוק החברה. להבדיל ממניה, אגרת חוב מבטאת התחייבות חוזית של חברה לבעל האגרת עבור החזר חוב בצירוף ריבית ידועה מראש.

אסטרטגיות השקעה בסיסיות

במסגרת שוק ההון למתחילים ניתן למנות שתי אסטרטגיות כלליות ועיקריות להשקעות בשוק ההון: השקעה פסיבית והשקעה אקטיבית. הראשונה מבוססת על תפיסה הרואה בפיזור רחב של השקעה והתכנסות לממוצע התשואות כערכים מובילים המשיאים לאורך זמן את התשואה המרבית. קרנות סל הן המכשיר העיקרי באסטרטגיה זו והן מאפשרות חשיפה רחבה בעלויות נמוכות ובפשוטות למדדי מניות בחתכים שונים. השנייה, הגישה האקטיבית להשקעות, מבוססת על בחירה מחושבת של מניות של חברות ספציפיות, שבשאיפה ישיאו תשואה גבוהה מהתשואה הממוצעת של השוק כולו. אסטרטגיה זו מבוססת על תחשיבים ומודלים חשבונאים שונים, תחזיות ביקוש ומגמות כלכליות עולמיות.

מאגרי המידע

לרשות המשקיע המתחיל עומדים מספר קבוצות של מאגרי מידע העשויות להגביר את ההבנה הפיננסית של המשקיע בהתאם למתרחש בשוקי ההון:

 1. אתרי חדשות פיננסיים – באתרים אלה ניתן למצוא מידע רחב בנושאים שונים, ישירים ועקיפים, לגבי כלכלה בכלל והשקעה בשוקי ההון בפרט. שם תוכלו למצוא פרשנויות כלכליות, מידע השוואתי לגבי השקעות שונות, המלצות אנליסטים ועוד.
 2. בתי השקעות, בנקים וגופי מחקר – באתרים אלה ניתן למצוא סקירות עומק כלכליות וניתוח מגמות בשוקי ההון. המידע לרוב ניתן ללא עלות ובמסגרת השירות עבור המשקיעים בשוקי ההון.
 3. רשתות חברתיות – ניתן למצוא קבוצות וקהילות שונות ברשתות החברתיות המתמקדות בידע פיננסי בכלל ובהשקעות בשוקי ההון בפרט.
 4. בלוגים כלכליים – באתרים עצמאיים תוכלו להיחשף לניתוחי מניות בהתאם לאסטרטגיות שונות, מעקב השוואתי בין תיקי השקעות, ניתוחים כלכליים שונים ועוד. המאפיין את רוב האתרים האלה הוא עצמאותם והיותם בדרך כלל בלתי תלויים.

איך מתחילים להשקיע?

תחת הקטגוריה של שוק ההון למתחילים ניתן לציין את שיטת המסחר עצמאי. המשקיע המתחיל נדרש לפתוח תיק ניירות ערך בחשבון הבנק שלו או לחלופין חשבון למסחר עצמאי באחד מבתי השקעות שהם חברי בורסה. באמצעות מערכת מסחר פשוטה יחסית ניתן להשקיע מכל מקום ובכל זמן, לסחור במוצרים השונים ולבצע ניתוחים שונים למוצרים שונים.

ומה צריך לדעת?

בבואכם להשקיע לראשונה בשוק ההון חשוב להבין את העלויות הקיימות במסגרת ההשקעה ואת ההשפעות בהיבטי המיסוי של ההשקעה בשוק ההון. להשקעה בבורסה עלויות קבועות כגון: עמלת קנייה, עמלת מכירה, עמלת המרת מט”ח, דמי משמרת ועוד. שימו לב כי ישנם דמי ניהול מובנים במוצרי השקעה מסוימים כדוגמת קרנות או קרנות נאמנות. בהיבטי המיסוי, קיים מס רווחי הון המושת על הרווחים ועומד ברוב המקרים על 25% נכון להיום. חשוב להכיר כי מס זה ניתן לקיזוז כנגד הפסדי הון שנעשו בהשקעות באמצעות הליך פשוט יחסית, אך כזה הדורש הגשת טפסים למס הכנסה במסגרת הדיווח השנתי.

סיכום

שוק ההון מתאים גם למתחילים ומהווה הזדמנות טובה להגדלת הון לאורך שנים. באמצעות הון התחלתי נמוך, הכרת המושגים והכלים הבסיסיים, למידה מתוך מאגרי המידע הזמינים ברשת והתנסות במערכות המסחר דרך הבנקים או בתי השקעות חברי הבורסה, יכול המשקיע המתחיל לצבור ניסיון ראשוני בהשקעות ובשאיפה להגדיל את הונו האישי.

שתפו

  מחפשים למכור עסק? הגעתם למקום הנכון!

  הדרך הטובה ביותר למכור היא ע"י ליווי של ברוקרלי

  ברוקרלי בעלת מאגר קונים גדול ומפולח לפי תחום ותקציב שנבנה במשך שנים, אצלנו תקבלו את החשיפה הגדולה האיכותית והממוקדת ביותר שיש למכירת העסק שלכם.
  עם צוות שמורכב מקבוצה של סוכנים ויועצים עסקיים מנוסים מאד גם בזירה העסקית וגם במכירת עסקים הלכה למעשה במשך שנים נשמח לעזור גם לכם.

  צרו איתנו קשר בטלפון ☎️ 0723971642 או השאירו פרטים וצוות האתר ייצור איתכם קשר.

  צור קשר

  לוגו - ברוקרלי סוכן השקעות חכם

  מעוניינים בשיחה עם נציג?
  השאירו פרטים ונחזור אליכם עם כל הפרטים!


   לשאלות ופרסום נכסים:
   טלפון: 0723971642
   אימייל: info@brokerli.com

   לעדכונים בזמן אמת, הירשמו לניוזלטר שלנו