אין תגובות

איך כותבים צ’קים כראוי – כי כולם צריכים לדעת

איך כותבים צ'קים

איך כותבים צ’קים כראוי  – כי כולם צריכים לדעת

למרות שכרטיסי האשראי די השתלטו על שוק התשלומים עדיין ישנם מליוני אנשים שמשתמשים בכל יום מחדש בצ’קים ובסכומים אדירים של עשרות מיליארדי שקלים.

השימוש בצ’קים נראה לא רק בעסקים, אלא גם במשקי בית ויש להם יתרונות רבים על פני אמצעי תשלום שונים. גם מהצד של המשלם, וגם מהצד של מקבל התשלום.

אם כך, חשוב לדעת איך כותבים צ’קים כראוי ומהן הסיבות לכך שכדאי לעשות זאת כמו שצריך. וזאת על מנת למנוע לא מעט עגמת נפש לשני הצדדים.

צ’קים – עד כמה אתם מכירים אותם?

הידעתם? בכל חודש נרשמים לערך 10 מליון צ’קים כאשר הסכום הממוצע לכל צ’ק לערך 8,000 ₪. אותן ניירות שנדמה היה לנו שכבר פחות רלוונטיות בשנת 2022 הן מאד רלוונטיות.

יחד עם זאת, ישנם גם צ’קים שחוזרים והממוצע שלהם נע במספר של אלפים בכל יום. אחד מכל שלושה צ’קים חוזר בשל סיבת אכ”מ ובמקרים אחרים, הסיבות הן טכניות. כדי לחסוך את אי הנעימות ואת הטרחה של שני הצדדים, חשוב ללמוד איך כותבים צ’קים כראוי ולהמנע מסיטואציות שאינן נעימות.

לכתיבת צ’קים כמו שצריך יש שתי סיבות מהותיות ומרכזיות:

 • תשלומים לאדם פרטי או עסק

כאשר אנחנו משלמים למישהו בצ’ק, בין אם זהו עסק ובין אם זהו אדם פרטי והבנק לא מכבד את ההמחאה בשל טעות ישנה אי נעימות. אפילו אם הסיבה להחזרת הצ’ק היא סיבה טכנית ואפשר לפתור אותה תוך כמה דקות או יום, יש בכל זאת מבוכה שצריך להתמודד עמה. ולכן, אפשר למנוע זאת באמצעות לימוד של כתיבת צ’ק כראוי.

 • המחאה שנכתבת באופן לא בטוח יכולה לגרום לכם לנזק

אם אתם כותבים המחאה באופן לא בטוח ישנם גורמים שיכולים להעביר אותה אל גורם שלישי. אתם גם לא תקבלו את התמורה עבור ההמחאה, וגם עלולים להסתבך עם גורמים אחרים שכלל לא קשורים אליכם, או אל מי שקיבל את ההמחאה.

מניעת העברת ההמחאה אל גוף שלישי

הדבר החשוב ביותר לעשות הוא ללמוד איך כותבים צ’קים כראוי כדי שלא יהיה אפשרי להעביר אותו אל גורם שלישי. הדרך לעשות זאת הוא להוסיף את המילים ‘למוטוב בלבד’ בצד השמאלי העליון של הצ’ק. אופציה נוספת היא לכתוב באותו מקום גם ‘לנפרע בלבד’ או ‘לא סחיר’. תוכלו גם לבקש מהבנק להדפיס מראש את פנקס הצ’קים עם תוספת זו. צמדי המילים הללו, יגרמו לכך שאי אפשר יהיה להשתמש בהמחאות על ידי גורמים אחרים פרט למי שמסרתם להם אותן.

איך לכתוב המחאה כראוי, וללא שדות ריקים

אם אתם משאירים שדות ריקים בהמחאה זוהי טעות. אך ינחם אתכם לדעת שזוהי טעות שלא מעט אנשים עושים אותה.

להשאיר שורה ריקה בהמחאה תאפשר להעביר אותו אל גורמים אחרים גם אם אתם מקפידים על צמדי המילים שאינם מאפשרים זאת, ולכן חשוב לשים לב. מלאו את כל השדות בהמחאה, ובטח לבטח את שדה הסכום. כך לא יוכל מי שמקבל את הצ’ק למלא בעצמו את הסכום ולקחת מכם יותר כסף ממה שהתכוונתם. את הסכום חשוב למלא גם במילים, וגם בספרות כמובן.

שדה נוסף שיש לשים לב אליו הוא התאריך. בין אם אתם רושמים צ’ק דחוי ובין אם אתם רושמים צ’ק מזומן לאותו היום, רצוי למלא את התאריך כראוי. ישנם אלו שמעוניינים לקבל את הכסף מההמחאה באותו הרגע ועל כן הם ניגשים אל חברת נכיון צ’קים, זו תפדה את הצ’ק ותעניק עבורו כסף מזומן. אך הצ’ק ישאר אצלה ועלול לעבור לגורמים אחרים.

כתיבת צ’קים בצורה נכונה – שאלות ותשובות

 • האם יש אפשרות לתקן צ’קים שנכתבו עם טעויות?

אכן יש אפשרות לבצע תיקון בהמחאות. את התיקון יש לבצע בצורה ברורה ולחתום ליד התיקון בחתימה ברורה.

 • האם אפשרי לבטל המחאה שנכתבה לא נכון?

בהחלט אפשר לבטל המחאה. אך חשוב לדעת שישנה עמלה מצד הבנק שיש לשלם. כמו כן, אם ביטלתם המחאה אתם עלולים להיות חשופים לתביעה מצד מי שקיבל את ההמחאה כל עוד פעולה זו נעשתה שלא בהסכמתו או ידיעתו.

 • מה הכי חשוב להקפיד עליו בזמן כתיבת המחאה?

יש למלא את כל השדות בלי לפספס שום שדה. יש להוסיף את צמד המילים ‘למוטב בלבד’ בחלק העליון של ההמחאה. ויש לוודא שהתאריך שנכתב הוא התאריך שרציתם, והוא הנכון. כמו כן, בדקו שכל הפרטים בהמחאה נכונים.

התנהלות כלכלית נכונה מונעת עגמת נפש

בכל מה שקשור להתנהלות כלכלית. בין אם אנחנו מדברים על התנהלות בכרטיסי אשראי. ובטח לבטח עם המחאות. חשוב כן להיות בעלי ליווי מקצועי. ישנם יועצים כלכליים שיכולים לסייע לכם בהתנהלות בטוחה ונכונה גם לגבי המחאות. גם לגבי כרטיסי אשראי ובכלל לגבי תזרים כללי.

ליווי מקצועי זאת דרך נהדרת לקבל את הסיוע שזקוקים לו. וגם ללמוד לא מעט בשביל להמשיך ולהתנהל בחיים כראוי. וכשמדובר על כספים בין אם במשק בית ובין אם בעסקים. תמיד חשוב להיות עם האצבע על הדופק ולהקפיד. אחרי הכל, הביטחון הוא הדבר החשוב ביותר.

שתפו

  מחפשים למכור עסק? הגעתם למקום הנכון!

  הדרך הטובה ביותר למכור היא ע"י ליווי של ברוקרלי

  ברוקרלי בעלת מאגר קונים גדול ומפולח לפי תחום ותקציב שנבנה במשך שנים, אצלנו תקבלו את החשיפה הגדולה האיכותית והממוקדת ביותר שיש למכירת העסק שלכם.
  עם צוות שמורכב מקבוצה של סוכנים ויועצים עסקיים מנוסים מאד גם בזירה העסקית וגם במכירת עסקים הלכה למעשה במשך שנים נשמח לעזור גם לכם.

  צרו איתנו קשר בטלפון ☎️ 0723971642 או השאירו פרטים וצוות האתר ייצור איתכם קשר.

  צור קשר

  לוגו - ברוקרלי סוכן השקעות חכם

  מעוניינים בשיחה עם נציג?
  השאירו פרטים ונחזור אליכם עם כל הפרטים!


   לשאלות ופרסום נכסים:
   טלפון: 0723971642
   אימייל: info@brokerli.com

   לעדכונים בזמן אמת, הירשמו לניוזלטר שלנו