אין תגובות

נדל"ן להשקעה

נדל"ן להשקעה

עולם ההשקעות מכיל אפשרויות השקעה רבות ומגוונות. החל ממוצרים שונים בשוק ההון, דרך הלוואות חברתיות ועד נכסים דיגיטליים שהולכים וצוברים תאוצה בהיבט של השקעות האלטרנטיביות.

את כל הנ"ל נשים בצד ובמאמר זה נעסוק אולי באפיק ההשקעה הנפוץ ביותר- נדל"ן להשקעה.

השקעה בנדל"ן יכולה להגיע בתצורות שונות ומגוונות, בטווחי השקעה שונים וכמובן במקומות השקעה שונים בעולם.

אז מה הופך את אפיק ההשקעה בנדל"ן לכל כך אטרקטיבי ונחשק?

יש לכך מספר סיבות:

 • "בטחון בקירות" – מבחינה פסיכולוגית, מדובר בהשקעה שמייצרת המון ביטחון. יש נכס ממשי, שאנחנו רואים ומרגישים, ושלכולם יש בו צורך. כלומר אנחנו תמיד צריכים לגור איפשהו, אז ההשקעה מרגישה כבטוחה יותר מהאחרות. גם במקרים בהם ערך הנכס יורד, אם האסטרטגייה שלנו היא השקעה לטווח ארוך, לרוב ערכו של הנכס יעלה בחזרה.
 • מינוף – בעולם ההשקעות יש "חוב טוב" ו-"חוב רע". משכנתא היא בהחלט בבחינת חוב טוב, שכן משכנתא היא כסף "זול" ולרוב מתאפשרת באחוזים מאוד גבוהים, לרוב עם סיכון יחסית נמוך. כלומר ניתן לרכוש נכס נדל"ן עם הון של 25% בלבד ולקבל את יתרת המימון מהבנק ולא להגיע למצב של חשיפה וסיכונים גבוהים מידי. במצב כזה ניתן להנות הן מתשואה פירותית והן מתשואה הונית.
 • תשואה שוטפת – השכירות מהנדל"ן מייצרת תזרים מזומנים שוטף, שניתן לחיות ממנו או לגלגל אותו להשקעות נוספות באותו תחום או באפיקים אחרים, כדי להמשיך להגדיל את ההון. בחלק מהעסקאות השכירות תשלם את המשכנתא ולא יהיה כאן תזרים מזומנים ממשי, בעסקאות אחרות השכירות תהיה גבוהה מהמשכנתא ויישאר תזרים מזומנים חיובי.
 • עסקאות "אקזיט" – משקיעים מתוחכמים נוהגים לעשות עסקאות פליפ, כלומר קנייה, השבחה ומכירה, מתוך מטרה להגדיל את ההון העצמי.

בהקשר של נדל"ן להשקעה, חשוב לדבר מעט יותר לעומק על היבטי התשואה – הונית ופירותית.

תשואה פירותית

תשואה פירותית הינה התשואה המתקבלת מהשכירויות באופן שוטף, ומהוות את תזרים המזומנים מהנכס.

תשואה הונית

תשואה הונית הינה התשואה המתקבלת מהרווח על הנכס, שהוא למעשה הפער שבין מחיר הקנייה וההשקעה הראשונית לבין מחיר המכירה.

כאשר משקיעים עם מינוף, גם אם אין עליית ערך, יש תשואה הונית מאוד גדולה.

לדוגמא: אם קנינו נכס במיליון ₪ עם מינוף מקסימלי של 75%, השקענו למעשה 250,000 ₪ בלבד, ובעוד X שנים לכשתסתיים המשכנתא, נהיה בעלים של נכס בשווי מיליון ₪.

כלומר יש לנו כאן רווח הוני של 750,000 ₪, על השקעה של 250,000 ₪ בלבד.

נדל"ן להשקעה, איפה להשקיע?

אסטרטגיות השקעה בנדל"ן ניתן למצוא במאמרים אחרים שלנו, אבל כאן ניגע על רגל אחת בהבדלים שבין השקעת נדל"ן בארץ להשקעת נדל"ן בחו"ל.

משקיעי הנדל"ן בארץ, יגידו שעדיף ונכון יותר להשקיע בפריפריה, כלומר דרומה מב"ש או צפונה מחיפה.

שם ניתן למצוא דירות במחירים שנעים בין 300,000 ₪ ל-700,000 ₪, כלומר נגישים כמעט לכל כיס, ומייצרים תשואה יחסית גבוהה לנדל"ן בארץ, שנעה סביב ה-5%.

היתרון המובהק בהשקעה בארץ, בהנחה שמדובר בדירה ראשונה, היא יכולת המינוף הגבוהה (75% ממחיר הנכס), לצד פטור מתשלום מס על שכירות עד גובה של 5,100 ₪.

משקיעי הנדל"ן שמשקיעים את כספם במדינות אחרות, עושים זאת בעיקר מהסיבה שהתשואות שם גבוהות הרבה יותר.

לרוב המשקיעים הישראליים ייכנסו לעסקאות בחו"ל המניבות לפחות 8% תשואה, שזה היתרון הראשון, לצד הקלות ומחירי הנכסים הזולים באיזורים טובים.

מדובר בחסמי כניסה הרבה יותר נמוכים, שמאפשרים השקעה החל מסכומים נמוכים מאוד.

לרוב, ההשקעה תהיה במדינות בהן החוק הוא לטובת בעל הבית ולא לטובת הדייר, דבר שמאוד מעודד השקעות.

האם כדאי לקחת מינוף?

אז נגענו בכך מעט קודם – אבל התשובה היא כן. משכנתא היא כסף יחסית זול, שניתן לקבל בצורה די פשוטה ובהיקפים גבוהים.

המשכנתא עוזרת לנו להגדיל את ההון שלנו בצורה משמעותית, כשאם מבצעים את העסקאות בצורה טובה ונכונה- אפשר להנות גם מתזרים מזומנים טוב בשוטף, לאחר כיסוי המשכנתא.

שתפו
אין תגובות

במה כדאי להשקיע

משקיע מתלבט במה אפשר להשקיע עכשיו

עולם ההשקעות מגוון מאוד. יש כל כך הרבה אפיקי השקעה, כולם תיאורטית נשמעים טובים באותה מידה, אבל מאיפה בכלל מתחילים?

איך בוחרים את התחום הנכון ומעבר לזה – איך בוחרים את הגוף הנכון להשקיע איתו או דרכו?

במאמרים קודמים דיברנו על כך שהאופי השונה בין כולנו כבני אדם הוא לא רק באישיות ובחיי היום יום, אלא גם בכל מה שקשור לעולם ההשקעות.

כאשר הדברים נוגעים להשקעות כספים, יש שוני גדול בכל הקשור לכמות הסיכונים שנרצה לקחת, לתשואות אליהן נכוון, לאורך חיי ההשקעות שנרצה, לאפיקי ההשקעה שיותר מתאימים לנו, לאקטיביות או לפאסיביות שלנו בהשקעה וכו'.

מעבר לכך ולא חשוב מהשוני באופי, בסופו של דבר לכולנו יש הון עצמי שונה, דבר שכמובן משפיע באופן ישיר על בחירת ההשקעה שלנו.

אז במה כדאי להשקיע?

נסייג ונאמר שאסור לנו לייעץ או להמליץ במה להשקיע, אבל במאמר זה נפרוט את ההשקעות הנפוצות הקיימות בעולם ההשקעות:

שוק ההון

שוק ההון זו כמובן הגדרה מאוד כללית, שמרכזת בתוכה המון אפשרויות השקעה.החל מתיקי מניות – שמוגדרים כאפיקים בסיכון גבוה, בין אם אנחנו מנהלים את התיק בעצמנו או מחזיקים תיק מנוהל בבית השקעות; דרך מוצרים פיננסיים אחרים כמו קופת גמל להשקעה או פוליסת חסכון, אשר לרוב מושקעות דרך בתי ההשקעות השונים, למרות שגם כאן ניתן להשקיע לבד ולבחור את תמהיל ההשקעות.

השקעות אלו לרוב יהיו ארוכות טווח, בד"כ אפילו עד גיל פנסיה; את שוק ההון ניתן להגיד שאנחנו גם "פוגשים" בשוטף לאורך כל חיינו כעובדים, בעיקר בקרנות הפנסיה שלנו שכולן מושקעות שם בצורה כזו או אחרת ולמרביתנו גם בקרנות ההשלמות; קרן השתלמות היא מוצר מעולה בפני עצמו, שכן הוא פטור ממס רווחי הון (בשוק ההון משלמים 25% על הרווחים) ולעצמאים הוא גם מהווה הוצאה מוכרת שמקזזת מיסים, עד גובה מסויים.

בשוק ההון לרוב ההשקעה תהיה לטווח יחסית ארוך.

אפשר לומר שבצורה מסויימת זו גם ההשקעה שדורשת הכי מעט ידע, כיוון שניתן לתת לבתי ההשקעות השונים לנהל את הכסף.

נדל"ן

לנדל"ן יש המון וריאציות ואפשר להשקיע במקומות שונים בעולם.

לרוב, משקיעים מוצאים בנדל"ן מספר יתרונות כאפיק השקעה:

 • "בטחון בקירות" – יש נכס ממשי, שאנחנו רואים ומרגישים, ושלכולם יש בו צורך. כלומר אנחנו תמיד צריכים לגור איפשהו, אז ההשקעה מרגישה כבטוחה יותר מהאחרות. גם במקרים בהם ערך הנכס יורד, אם האסטרטגייה שלנו היא השקעה לטווח ארוך, לרוב ערכו של הנכס יעלה בחזרה.
 • מינוף – משכנתא היא כסף "זול" ולרוב מתאפשר באחוזים מאוד גבוהים. כלומר ניתן לרכוש נכס נדל"ן עם הון של 25% בלבד ולקבל את יתרת המימון מהבנק. במצב כזה ניתן להנות הן מתשואה פירותית והן הונית.
 • תשואה שוטפת – השכירות מהנדל"ן מייצרת תזרים מזומנים שוטף, שניתן לחיות ממנו או לגלגל אותו להשקעות נוספות באותו תחום או באפיקים אחרים, כדי להמשיך להגדיל את ההון.
 • עסקאות "אקזיט" – משקיעים מתוחכמים נוהגים לעשות עסקאות פליפ, כלומר קנייה, השבחה ומכירה, מתוך מטרה להגדיל את ההון העצמי.

נכסים דיגיטליים

מדובר אמנם במושג חדש בעולם ההשקעות ובמוצר השקעה יחסית טרי, אך הוא הופך להיות הלוהט והבולט בעולם ההשקעות האלטרנטיביות.

נכסים דיגיטליים הינם כל דף אינטרנטי שמייצר תנועת גולשים ויודע לייצר ממנה כסף, החל מאתרי אינטרנט, דרך קהילות פייסבוק ועד פרופילים באינסטגרם/טיק טוק וכו'.

אמנם מדובר באפיק השקעה יחסית מסוכן, אבל הוא מאפשר השקעות מגוונות שמתאימות למשקיעים שונים, ולצד הסיכון שלו הוא נושא בתשואה פוטנציאלית מאוד גבוהה, בטח ביחס לאלטרנטיבות.

השוני והגיוון בין הנכסים הדיגיטליים השונים, מאפשרים טווחי השקעה רחבים מאוד, החל מאלפים בודדים ועד מיליונים, ומאפשר החזרי השקעה מהירים ויצירת תזרים מזומנים מאוד גבוה.

על נכסים דיגיטליים ואפשרויות ההשקעה בהם ניתן לקרוא (וגם לצפות בובינר ארוך שקיימנו בנושא) לעומק כאן.

גם בנכסים דיגיטליים, כמו בנדל"ן ובשוק ההון, ניתן ללמוד את התחום לעומק ולבצע את ההשקעות לבד, ובכך להקטין את הסיכון ולהגדיל את הסיכוי לתשואה גבוהה יותר, אולם ניתן גם לבצע את ההשקעות באופן פאסיבי לחלוטין – וגם כך מדובר בתשואה גבוהה יותר מאשר באפיקים האחרים.

שתפו
אין תגובות

השקעות קטנות

השקעות קטנות בנדל"ן באינטרנט ועוד

השקעת כספים היא הדרך היחידה להגיע ל"עצמאות פיננסית" ולצאת ממירוץ העכברים, שזו כמובן המטרה של מרבית האנשים.

העניין הוא שרובנו אנשים שונים מאוד ולא לכולנו מתאימות אותן השקעות, אותן רמות סיכון, אותם אפיקי השקעה וכמובן, לא כולנו בעלי אותו הון עצמי.

מתוך האמונה הזו, ומתוך הבנה שכולנו צריכים השקעות קטנות, גם עבור אלו שהונם העצמי נמוך יחסית וגם עבור אלו שצריכים לגוון את הפורטפוליו שלהם, נרכז כאן את האפשרויות להשקעות מסוג זה.

צמד המילים "השקעות קטנות" אינן מהוות הגדרה מילונית כלשהי, אבל קשה אומרים אותן, לרוב הכוונה תהיה להשקעות בגבוה נמוך מאוד של אלפי שקלים בודדים ועד כ-100,000 ₪.

מה יש לעשות בכלל עם סכומים כאלה?

נתחיל מההשקעות המסורתיות

סכומים כאלו תמיד יכולים להתאים לשוק ההון.

ככל שמדובר בהשקעה ארוכת טווח, זו גם אופציה לא רעה בכלל, אבל צריך לקחת בחשבון שהיא ברוב המוחלט של המקרים תהיה השקעה לא מניבה.

ניתן להשקיע בפוליסות חסכון, קופות גמל להשקעה או מוצרים פיננסיים אחרים ואף לפתוח תיק השקעות מנוהל. כאמור, ההשקעה תהיה עם מבט לעתיד ולא תייצר CASHFLOW בטווח הקצר.

אופציה נוספת היא להשקיע בנדל"ן בפריפריה.

לרוב זה יהיה דרומה מב"ש בערים כמו דימונה או צפונה מחיפה.

כאן הכוונה היא לרכוש נכס במחיר מאוד נמוך, סביב ה-300,000-400,000 ₪, כאשר ההון העצמי משמש ל-25% הנדרשים בתוספת להוצאות הנלוות ויתרת הכסף (75% הנותרים להשלמת הרכישה) נקבל כמשכנתא מהבנק.

הסיכוי של ההשקעה הזאת להיות "תזרימית", כלומר לייצר תזרים מזומנים חיובי באופן שוטף, הוא גם לא גבוה מידי.

לרוב מטרת ההשקעה כאן היא הונית, כך שלמעשה התכנון הוא שהשכירות תכסה את עלות המשכנתא בשוטף ובסוף נישאר עם נכס בשווי 300,000-400,000 ₪ ללא משכנתא.

האפיק הלוהט היום, בטח בכל מה שקשור להשקעות קטנות, הוא אפיק ההשקעה ב"נכסים דיגיטליים".

עולם הנכסים הדיגיטליים הוא עולם שלם, עם אפשרויות רבות להשקעות- גם בסכומים שונים וגם באפיקים שונים, מרמה של קהילות פייסבוק וקבוצות אינסטגרם ועד חנויות מכירה באמאזון, איביי וכו'.

כאן אנחנו נתמקד במוצר השקעה פאסיבי בעולם הנכסים הדיגיטליים, מוצר שאנחנו מפתחים לעצמנו ולמשקיעים שלנו בשנים האחרונות (להרחבה וקריאה לעומק על: נכסים דיגיטליים).

כאשר אנחנו בברוקרלי בונים נכס דיגיטלי, אנחנו למעשים בונים אתר אינטרנט בתחום מסויים ומקדמים אותו אורגנית בגוגל.

בטרם בניית האתר, אנחנו מבצעים מחקר מילות מפתח, כדי לוודא שבתחום שאנחנו רוצים להיכנס אליו יש מספיק ביקושים, להבין מה התחרות ובעיקר לדעת שנצליח להגיע למקומות הראשונים בתוצאות החיפוש.

קידום אורגני לוקח לרוב כ-6-8 חודשים כדי להגיע לתוצאות הראשונות.

כאשר זה קורה, מתחילה להיות תנועה ("טראפיק") לתוך האתר, אותו אנחנו מתרגמים ללידים או פניות, מה שקרוי בשפה המקצועית "מוניטזציה", כלומר הפיכת התנועה לכסף.

כאשר האתר מייצר לידים- בין אם בתצורת פניות כתובות ובין אם טלפונית, אנחנו ניגשים לבעלי מקצוע באותו תחום שבו האתר עוסק ומציעים להם לשכור את האתר בעבור עלות חודשית קבועה, בתמורה לכך שיקלוט את כל הלידים של האתר באופן בלעדי.

גובה שכירות האתר תשתנה בהתאם לכמות ואיכות הלידים שהאתר יודע לייצר.

ברגע שהאתר מושכר בסכום מסויים באופן יציב, כלומר למשך מספר רב של חודשים, הנכס ממש עובר "השבחה" וניתן למכור אותו לעיתים במחיר של פי 2 ואף פי 3 ממחיר הקנייה!

לאורך השנים השבחנו וייעלנו את מערך בניית הנכסים שלנו ואם בעבר ההכנסה הראשונית הייתה מגיעה אחרי 13-15 חודשי פעילות, היום אנחנו יודעים להניב הכנסות ראשונות כבר אחרי 8-9 חודשים.

הסיבה להבדל היא שבתחילת דרכנו עבדנו עם אתרים "כלליים", כאלה שדורשים המון תנועה גולשים, אבל מתבצעות בהן מעט המרות (כלומר מעט גולשים מתוך סך הגולשים הכללי הופכים לליד).

מסיבה זו החלטנו לעבור לתחומי "חירום" (מקצועות Emergency), בהם אחוז ההמרה גבוה מאוד וגם אחוזי הסגירה של השוכר גבוהים מאוד.

במצב כזה נוצר win-win-win – גם אנחנו כמפתחים, גם המשקיע וגם השוכר- כולם מרוויחים בסכומים מאוד יפים ובטווחים קצרים.

לקריאה מעמיקה יותר על המודל שלנו ולצפייה בובינר מאוד מפורט עם כל פרטי, לחצו על הקישור הבא.

שתפו
אין תגובות

אתרים למכירה

אתרים למכירה

אתרים למכירה: כל מה שעליך לדעת

אתרים למכירה או נכסים דיגיטליים למכירה, בשמם הנפוץ יותר, הפכו להיות מוצר מאוד מבוקש בתחום ההשקעות האלטרנטיביות בתקופה האחרונה.

בימים שבהם יותר ויותר אנשים מבינים את הצורך במספר רב של מקורות הכנסה, בעיקר כאלה שאינם תלויים אחד בשני, רכישת אתר אינטרנט או נכס דיגיטלי מסתמנים כאפיק טוב ליצירת הכנסה נוספת, בין אם פאסיבית או אקטיבית, עם אפשרות לתשואות די גבוהות.

קרא עוד

שתפו
אין תגובות

איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל

איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל

איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל – 3 אפשרויות שחייבים להכיר

שואלים את עצמכם "איפה כדאי להשקיע כסף" או יותר נכון, "איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל"? המשיכו לקרוא ותגלו אפשרויות השקעה קטנות אך מניבות.

אם אתם מתעניינים קצת בנושא של התנהלות כלכלית נבונה, כנראה שברור לכם שאם צברתם סכום מסוים של כסף – לא כדאי להשאיר אותו בבנק.

קרא עוד

שתפו
אין תגובות

גיוס משקיעים

גיוס משקיעים
 • מחפשים משקיעים או שותפים למיזם שלכם? תוכלו לפרסם בעצמכם בקטגוריית "חיפוש משקעים \ שותפים" באתר.
 • לחילופין, ניתן ליצור איתנו קשר ישיר בטלפון: 0723971642 או במייל: info@brokerli.com

איך מגייסים כסף ממשקיעים?

כמעט כל יזם, כמעט בכל תחום, נתקל במהלך הדרך בקשיי נזילות.

קרא עוד

שתפו
אין תגובות

השקעה סולידית

השקעה סולידית – למי שמעדיף פחות סיכונים

יש אנשים שחולמים לעשות את האקזיט הפרטי שלהם, נסחפים להשקעות במיזמים בארץ ובחו"ל, אבל לא מספיק בודקים את הרקע והשטח ועלולים להיכשל.

השקעה סולידית היא השקעה שיש בה רמת סיכון נמוכה, כפי שעולם ההשקעות מגדיר אותה. בעולם זה נהוג לחלק את אפיקי ההשקעה לפי רמות הסיכון שלהם ויש הנחשבות לסולידיות ויש שלא.

קרא עוד

שתפו
אין תגובות

השקעה עם תשואה גבוהה

השקעה עם תשואה גבוהה

מחפשים השקעה בתשואה גבוהה? אתם חייבים לבדוק את ההזדמנויות הללו

השקעה בנכסים דיגיטליםקרן השקעות investos נדל"ן בארה"ב ובישראל

השקעה עם תשואה גבוהה

עולם ההשקעות מחולק בצורה די מובהקת לשני סוגי השקעות או אולי לייתר דיוק לשני סוגים של משקיעים: הסולידיים, אלה שמחפשים השקעות לא מסוכנות עם תשואה יחסית נמוכה; ההרפתקנים, אלה שמחפשים השקעות קצת יותר מסוכנות עם אפשרות לתשואה מאוד גבוהה.

קרא עוד

שתפו
אין תגובות

הדרך לעצמאות פיננסית – מאיפה לעזאזל מתחילים?

הדרך לעצמאות פיננסית - מאיפה לעזאזל מתחילים?

הדרך לעצמאות פיננסית – אז מאיפה לעזאזל מתחילים?

"הזמן הטוב ביותר להשקיע היה אתמול, הזמן הבא הטוב ביותר הוא עכשיו"

עדיף להתחיל להשקיע מוקדם, אבל אף פעם זה לא מאוחר מידי.

ואמנם המשפט "מלחיץ" אותנו להתחיל להשקיע מיד אם עדיין לא התחלנו, אבל אסור לנו להשקיע אם אנחנו לא יודעים איך. השקעה מתוך לחץ ופזיזות תביא לאבדן של הכסף ותגרום למצב ההפוך.

"התירוץ" הזה לא אמור לעכב אותנו או למנוע מאיתנו להשקיע, להיפך, הוא פשוט צריך לתת לנו את הדרייב להתחיל ללמוד ולהשקיע בהקדם האפשרי.

לפני שאדבר על איך מתחילים, אדגיש שבעיניי יש שני סוגים של התמודדות עם השקעות או גישות כלפי אפשרויות השקעה:

 1. הדרך הקצרה והפאסיבית- מצב שבו המשקיע לא מוכן/לא יכול להקדיש זמן לבחינת ההשקעה וניתוח העסקה לעומק או לחילופין מעוניין לקצר טווחים. כניסה להשקעה מפוזיציה כזו מלווה בסיכון גבוה מידי, שכן האפשרות לכך שהנתונים המוצגים אינם נכונים גבוהה מאוד. במצב זה, אני ממליץ מאוד לשכור שירותיו של יועץ בלתי מוטה, כלומר כזה שאין לו אינטרס בעסקה המוצעת ו/או אינו מנסה לשווק מוצרים אחרים, בכדי לקבל ניתוח מלא לעסקה ולהבין את הסיכויים והסיכונים.
 2. הדרך הארוכה והאקטיבית- מצב שבו המשקיע מתעניין בתחום ספציפי, לומד אותו ומתעניין בהשקעה באותו תחום, בין אם באופן ישיר ובין אם בצורה פאסיבית דרך יזמים שמובילים את העסקה. במצב זה, המשקיע יידע לנתח את העסקה בעצמו ללא צורך בייעוץ חיצוני.

אבהיר שאין משהו שהוא נכון יותר. מה שמתאים לאדם X אינו מתאים לאדם Y ולהיפך (זה נכון כמובן גם לגבי שווקים, רמות סיכון, נזילות וכו'), הנקודה החשובה היא לדעת לבחון את ההשקעה אליה אנחנו רוצים להיכנס, בין אם לבד ובין אם באמצעות יועצים חיצוניים.

עושים בדק בית, רק אח"כ משקיעים

בעיניי, נקודת הזינוק בדרך לעצמאות הכלכלית מתחילה מהבית, מלהבין מה בכלל יש לנו ובמה צריך לטפל בבסיס.

קחו דף ועט, אקסל או כל דרך אחרת שנוחה לכם ומפו את הדברים הבאים:

 • מאזן: תבנו לכם מאזן אישי, שיהפוך להיות התורה שלכם מעכשיו ויהיה לכם תמיד מול העיניים. כמה אתם מכניסים, כמה אתם מוציאים, מה הנכסים שלכם (מה שמייצר לכם כסף היום) ומה ההתחייבויות שלכם- משכנתאות, הלוואות, אשראי וכו'. בניית המאזן תעזור לנו להבין איפה אנחנו נמצאים ולחדד את המטרות קדימה.
 • הכסף הקיים: גם אם לא התחלתם להשקיע, הכסף שלכם היום מפוזר; בנקים, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה, קופות גמל וכיו"ב. בדקו שהעמלות שלכם בבנקים הן המינימום שאפשר להשיג, בדקו את הריביות בהלוואות והמשכנתאות ומחזרו אותן במידת הצורך, השוו בין בתי השקעות ודרשו את דמי הניהול הנמוכים ביותר שתוכלו להשיג באפיקי החסכון הפנסיוני, וודאו שאתם נמצאים במסלול הנכון עבורכם בכל אפיק חסכון.
 • היערכות לימים שחורים: כלל אצבע אומר שאנחנו צריכים להחזיק בצורה נזילה 6 חודשי מחייה, למקרים חריגים (מישהו אמר קורונה?). נשים לרגע בצד את המצב הנוכחי, אנחנו חייבים להיות ערוכים למקרים של פיטורין, מחלה, מלחמות או סתם הוצאות לא צפויות (רכב, בית וכו'). ואם בכל זאת נתייחס לקורונה- מי שלא ערוך כלכלית בצורה נכונה בתקופה הזו, ימצא את עצמו בבור שיהיה מאוד קשה לצאת ממנו או שייצא ממנו בנזק מאוד גדול.

מגדירים מטרות

אני מאמין שתחילת הדרך לחופש כלכלי דומה מאוד להקמת עסק. צריך לבנות מעין תכנית עסקית (או כלכלית יותר נכון), עם יעדים ברורים, לאן נרצה להגיע ועדיף להגדיר גם מתי.

להגיד "התכנית שלי היא להגיע לעצמאות כלכלית" זה לא מספיק. זו אמרה כללית מידי וכשאין יעד מול העיניים מאוד קשה להגיע לזה.

"אני רוצה להיות עצמאי כלכלית תוך 20 שנים מהיום, כלומר להכניס ממקור הכנסה שהוא לא יגיעה אישית 20,000 ₪ לחודש" – כאן יש לנו יעד מספרי ברור וגם הגדרת זמן. שימו לב לא להציב לעצמכם יעד שאינו ריאלי, שלא יגרום לייאוש והרמת ידיים בדרך.

ברגע שיש מטרה, מתחילים לחשב את הכסף שצריך בכדי להגיע לשם.

בשלב הזה צריך להבין כמה כסף הכסף שלנו אמור לייצר בשנה עד שנגיע ליעד. אם סכום הכסף גדול מידי ונראה לא ריאלי, יש למעשה 2 אפשרויות, שדי מתקשרות לגישות ההשקעה שרשמתי בהתחלה:

 1. משנים את היעד או מאריכים את זמן ההגעה ליעד (מתאים למשקיע הפאסיבי המוחלט)
 2. מחליטים שבכל זאת רוצים להגשים את היעד ומתחילים לעבוד אקטיבית כדי להשיג אותו. כן, אנחנו מדברים על עצמאות כלכלית שנובעת מהכנסות פאסיביות, אבל ברוב המוחלט של המקרים הדרך לשם אקטיבית לחלוטין.

אתן לחלק הזה דוגמא להמחשה, עם מספרים שיקלו על החישוב:

נניח שאנחנו יודעים לייצר 10% תשואה על הכסף שלנו בשנה.

בכדי להגיע ל-20,000 ₪ פאסיבית נצטרך הון של 2,000,000 ₪. נניח שבשלב היציאה לדרך יש לנו 400,000 ₪ הון עצמי, כעבור 20 שנה (ושוב, בהנחה שעשינו 10% תשואה בשנה) יהיו לנו יותר מ-2.5 מיליון ₪, אם השקענו את הרווחים חזרה כל שנה, מה שנקרא אפקט ריבית דריבית. כלומר בתרחיש הזה נוכל להגיע ליעד שלנו גם תוך פחות מ-20 שנים.

"ריבית דריבית היא הפלא השמיני בתבל. מי שמבין זאת, מרוויח. מי שלא – משלם".

נחזור לדוגמא- המספרים ישתנו לחלוטין אם יש ברשותנו 200,000 ₪ (יהיו בסוף התקופה כ1.3 מיליון ₪) או אם אנחנו לא יודעים לייצר 10% תשואה בשנה (חשוב להבין – 10% תשואה לא קל לייצר, יש המון אנשים שבכלל סקפטיים שזה אפשרי. אני אומר שזה בהחלט אפשרי – אבל צריך לעבוד קשה כדי להגיע לשם). כאן בכל מקרה אנחנו חוזרים לסעיפים 1 ו-2 למעלה.

*אגב, בהרבה מקרים הסדר של הדברים הנ"ל מתהפך- קודם בודקים מה התשואה שאנחנו חושבים שאנחנו יודעים לייצר ורק לאחר מכן מתחילים לחשב את הכסף שצריך בכדי להגיע ליעד.

*אני חסיד גדול של "לחיות" ולנצל את התשואה לשם כך, לכן אני לא מאמין שצריך להשקיע את כל הכסף שהכסף מייצר בחזרה. בטווח הקצר כן, אבל אחרי כמה שנים צריך גם ליהנות מהכסף הזה, בין אם זה לחופשות, רכב חדש, שדרוג דירה, תשלום הגן של הילדים וכו'. לגישתי הדרך הנכונה היא לחלק את הכסף – לנצל את חלקו לשדרוג רמת החיים ולהמשיך להשקיע האחר בכדי ליהנות מאפקט הריבית דריבית.

אחרי שטיפלנו בנושאים הפיננסיים הקיימים, הגדרנו מטרות, הגיע שלב הביצוע. עכשיו נצטרך להתחיל לבחון את אפיקי ההשקעה שמתאימים לאופי שלנו כמשקיעים מצד אחד ומתאימים לאסטרטגיה ולשאיפות שלנו מצד שני. החלק הזה דורש מאמר נפרד, וזה יהיה במאמר הבא, אז תתאזרו בסבלנות

אוף טופיק: חנכו את דור העתיד

כפי שרשמתי במאמר הקודם וכפי שכולם יודעים, חינוך פיננסי אינו נרכש במוסדות החינוך.

ככל שנקדים ללמד את הילדים שלנו על כוחו של הכסף, כך יוקל עליהם להגיע לעצמאות פיננסית בעצמם או לפחות להתנהל כלכלית בחכמה. אנשים עוברים חיים שלמים מבלי לפתח אינטילגנציה פיננסית, תחשבו איזו מתנה תקנו לילדים שלכם אם תלמדו אותם את זה בגיל צעיר.

זו ההשקפה שלי:

 • חסכונות: ביטוח לאומי מפקיד לכל ילד 50 ₪ לחודש. יש מי שמשאיר כך ויש מי שמכפיל. אני אומר לשלש- שימו 100 ₪ מכסכם, כך שהחסכון החודשי לכל ילד יהיה 150 ₪. אל תשאירו את הכסף בפק"מ של הבנק, שימו אותו במסלול מנייתי בבית השקעות. זה אמנם מסלול תנודתי מאוד, אבל בחסכון של 18-21 שנה כשמותר "להסתכן", זו הדרך הנכונה בעיניי בשוק ההון. אם תעשו את זה למשך 21 שנה, אפילו אם הריבית השנתית על הכסף תהיה 6%, יחכו לילד 77,000 ₪ כשישתחרר מהצבא. איזה כיף, אה?
 • חינוך: אין הורה שלא נותן לילד שלו קצת דמי כיס פה ושם, אז למה לא ללמד אותם קצת על הדרך? כשהילד בן 15 תנו לו שטר של 200 ₪, ותסבירו לו מה יקרה לכסף אם הוא לא יבזבז את כולו, אלא רק את חלקו ואת היתרה הוא יפקיד אצלכם, בפקדון שצובר ריבית שנתית של 10%. כשיהיה בן 16 תסבירו לו מהי כוחה של ריבית דריבית. מי יודע.. אולי כשהוא יחסוך כסף מהמלצרות בגיל 17 את חלקו הוא כבר ירצה להשקיע בשוק ההון או יתכנן את רכישת הדירה הראשונה שלו. ואולי כשהוא והחברים שלו יטיילו בדרום אמריקה בגיל 22, בזמן שלחברים שלו נגמר כל הכסף ויצטרכו להתחיל הכל מחדש, חלק מהכסף שלו ימשיך לעבוד…

בסוף כולנו יודעים: ידע = כח = כסף

תשקיעו בלמידה ובפיתוח האינטיליגנציה הפיננסית שלכם, זה יקצר את הדרך לעצמאות הכלכלית.

שימי אלימלך - אניגמה גרופ
שימי אלימלך – אניגמה גרופ
שתפו
אין תגובות

הדרך לעצמאות פיננסית – משנים תפיסה

הדרך לעצמאות פיננסית - משנים תפיסה

הדרך לעצמאות פיננסית – משנים תפיסה

חלק 1: משנים תפיסה

עקב מספר בקשות, החלטנו לכתוב סדרת מאמרים שקשורים בשינוי התפיסה הכלכלית שלנו ולאחר מכן בשינוי דפוס השימוש שלנו בכסף, בכדי לייצר הכנסות פאסיביות בדרך לעצמאות כלכלית. אני אשתדל להיות הכי לא קלישאתי שאפשר, למרות שבמאמר או שניים הראשונים זה כנראה יהיה בלתי אפשרי (ויהיו כאלה שזה מאוד בסיסי להם, אז כמובן שזה בסדר לדלג הלאה, אבל אני חייב להתחיל מהבסיס), ובהמשך אנסה לתת גם דוגמאות פרקטיות המראות איך לעשות זאת הלכה למעשה.

קרא עוד

שתפו
צור קשר

לוגו - ברוקרלי סוכן השקעות חכם

מעוניינים בשיחה עם נציג?
השאירו פרטים ונחזור אליכם עם כל הפרטים!  לשאלות ופרסום נכסים:
  טלפון: 0723971642
  אימייל: info@brokerli.com

  לעדכונים בזמן אמת, הירשמו לניוזלטר שלנו