אין תגובות

השקעה בשוקי ההון למתחילים – איך מתחילים ומה צריך לדעת

stock market invest for beginners brokerli

קרדיט לתמונה pexels

במבט ראשון שוק ההון עשוי להרתיע ולהיראות מורכב במיוחד עבור המשקיע המתחיל, אך למידה בסיסית של המושגים והכלים עשויה להקל את צעדיו הראשונים של המשקיע בשוק ההון. ולראייה, שוק ההון למתחילים הוא משפט שכיח במנועי החיפוש באינטרנט ולא בכדי, בשנים האחרונות גובר השיח הפיננסי בכלל והשקעות בבורסות בפרט ברשתות החברתיות, באתרים הכלכליים ויותר משקיעים מתחילים את צעדיהם הראשוניים בשוקי ההון.

מושגים בסיסיים

שוק ההון הוא זירת מסחר בו ניתן לסחור במוצרים ובמכשירים פיננסיים. מוצר בבורסה יכול להיות נייר ערך המייצג או מבטא בעלות בחברה מסוימת או כלפי חוב מסוים. מכשירי השקעה הם כלים אשר מייצגים ומבטאים אסטרטגית השקעות מסוימת שבהתאם לה נרכשים מוצרים פיננסים שונים, או כאלה אשר עוקבים אחר סל של מוצרים פיננסיים.

בין המוצרים השכיחים ביותר בבורסה ניתן לציין את המניות ואת אגרות החוב. מניה מבטאת בעלות יחסית בחברה והיא מזכה את המחזיק בה בהשתתפות בחלוקת הרווחים בחברה בהתאם למדיניות החברה (נקרא דיבידנדים). שוויה נגזר באופן יחסי משווי שוק החברה. להבדיל ממניה, אגרת חוב מבטאת התחייבות חוזית של חברה לבעל האגרת עבור החזר חוב בצירוף ריבית ידועה מראש.

אסטרטגיות השקעה בסיסיות

במסגרת שוק ההון למתחילים ניתן למנות שתי אסטרטגיות כלליות ועיקריות להשקעות בשוק ההון: השקעה פסיבית והשקעה אקטיבית. הראשונה מבוססת על תפיסה הרואה בפיזור רחב של השקעה והתכנסות לממוצע התשואות כערכים מובילים המשיאים לאורך זמן את התשואה המרבית. קרנות סל הן המכשיר העיקרי באסטרטגיה זו והן מאפשרות חשיפה רחבה בעלויות נמוכות ובפשוטות למדדי מניות בחתכים שונים. השנייה, הגישה האקטיבית להשקעות, מבוססת על בחירה מחושבת של מניות של חברות ספציפיות, שבשאיפה ישיאו תשואה גבוהה מהתשואה הממוצעת של השוק כולו. אסטרטגיה זו מבוססת על תחשיבים ומודלים חשבונאים שונים, תחזיות ביקוש ומגמות כלכליות עולמיות.

מאגרי המידע

לרשות המשקיע המתחיל עומדים מספר קבוצות של מאגרי מידע העשויות להגביר את ההבנה הפיננסית של המשקיע בהתאם למתרחש בשוקי ההון:

 1. אתרי חדשות פיננסיים – באתרים אלה ניתן למצוא מידע רחב בנושאים שונים, ישירים ועקיפים, לגבי כלכלה בכלל והשקעה בשוקי ההון בפרט. שם תוכלו למצוא פרשנויות כלכליות, מידע השוואתי לגבי השקעות שונות, המלצות אנליסטים ועוד.
 2. בתי השקעות, בנקים וגופי מחקר – באתרים אלה ניתן למצוא סקירות עומק כלכליות וניתוח מגמות בשוקי ההון. המידע לרוב ניתן ללא עלות ובמסגרת השירות עבור המשקיעים בשוקי ההון.
 3. רשתות חברתיות – ניתן למצוא קבוצות וקהילות שונות ברשתות החברתיות המתמקדות בידע פיננסי בכלל ובהשקעות בשוקי ההון בפרט.
 4. בלוגים כלכליים – באתרים עצמאיים תוכלו להיחשף לניתוחי מניות בהתאם לאסטרטגיות שונות, מעקב השוואתי בין תיקי השקעות, ניתוחים כלכליים שונים ועוד. המאפיין את רוב האתרים האלה הוא עצמאותם והיותם בדרך כלל בלתי תלויים.

איך מתחילים להשקיע?

תחת הקטגוריה של שוק ההון למתחילים ניתן לציין את שיטת המסחר עצמאי. המשקיע המתחיל נדרש לפתוח תיק ניירות ערך בחשבון הבנק שלו או לחלופין חשבון למסחר עצמאי באחד מבתי השקעות שהם חברי בורסה. באמצעות מערכת מסחר פשוטה יחסית ניתן להשקיע מכל מקום ובכל זמן, לסחור במוצרים השונים ולבצע ניתוחים שונים למוצרים שונים.

ומה צריך לדעת?

בבואכם להשקיע לראשונה בשוק ההון חשוב להבין את העלויות הקיימות במסגרת ההשקעה ואת ההשפעות בהיבטי המיסוי של ההשקעה בשוק ההון. להשקעה בבורסה עלויות קבועות כגון: עמלת קנייה, עמלת מכירה, עמלת המרת מט"ח, דמי משמרת ועוד. שימו לב כי ישנם דמי ניהול מובנים במוצרי השקעה מסוימים כדוגמת קרנות או קרנות נאמנות. בהיבטי המיסוי, קיים מס רווחי הון המושת על הרווחים ועומד ברוב המקרים על 25% נכון להיום. חשוב להכיר כי מס זה ניתן לקיזוז כנגד הפסדי הון שנעשו בהשקעות באמצעות הליך פשוט יחסית, אך כזה הדורש הגשת טפסים למס הכנסה במסגרת הדיווח השנתי.

סיכום

שוק ההון מתאים גם למתחילים ומהווה הזדמנות טובה להגדלת הון לאורך שנים. באמצעות הון התחלתי נמוך, הכרת המושגים והכלים הבסיסיים, למידה מתוך מאגרי המידע הזמינים ברשת והתנסות במערכות המסחר דרך הבנקים או בתי השקעות חברי הבורסה, יכול המשקיע המתחיל לצבור ניסיון ראשוני בהשקעות ובשאיפה להגדיל את הונו האישי.

שתפו
אין תגובות

מניות מומלצות להשקעה – סיכום רבעון 2021

Abstract photo created by jcomp – www.freepik.com

מניות מומלצות להשקעה- סיכום רבעון 2021

 באילו מניות כדאי להשקיע היא קודם כל שאלה של איזה סוג של משקיעות אתן, מה אסטרטגיית ההשקעה, מה רמת אהבת/שנאת הסיכון וגם שאלה של תקציב.

כולנו עדים להתפוצצות של הביטקוין ובעוד שתמיד טוב לקנות אותו, היום זה פשוט כבר לא ריאלי, יחד עם זאת, זה לא מבטל את שפע המטבעות הוירטואליים האחרים שקיימים שם בחוץ, ההפך הוא הנכון. ההתפוצצות של הביטקוין היא ללא ספק לגיטימציה וגושפנקה משמעותית וסימן לבאות. זה הזמן להשקיע בענף זה.

לבחור נכון את המניות שלך וללכת איתן את הדרך הנכונה

לכאורה, מילת המפתח בשוק ההון היא למצוא את המנייה המנצחת. מי לא חלם על האקזיט האולטימטיבי שמאפשר לקנות את המנייה בזמן, למכור אותה בזמן ולהישאר עם כל הקופה. זה קורה לא מעט. זה קרה עם הביטקוין, זה קרה על המניה של דלק, זה קורה עם הרבה מניות טק.

אנשים רבים מתבלבלים לזהות מגמות שכאלו עם אסטרטגיית השקעה נכונה ובלעדית ובכך משקיעים את כל הונם במניה בודדת ויותר פעמים מפסידים גם את המינוף, מאשר גורפים קופה. זה לא אומר שזה לא יכול לקרות, זה רק אומר שלהתבסס על אירועים כאלה יהיה כמו לבסס את אסטרטגיית ההשקעה שלך על מילוי כרטיסי לוטו.

מרוויחי הביטקוין הגדולים הם אותם משקיעים שרכשו ביטקוין בימים שהוא עלה דולרים ספורים והתמידו, נשארו נאמנים לבחירה ולהשקעה שלהם וויתרו על הדילוג של כניסה ויציאה. פשוט חיכו להבשלה. זה נכון לגבי כל מניה שתחשבו עליה, למעשה לגבי כל המוצרים הפיננסיים שקיימים שם בחוץ.

מה המומחים ממליצים?

מניות מומלצות להשקעה על ידי המלצות המומחים אלו הן מניות שהולכים איתן בטווח הארוך. זה נכון, אפשר גם לעבוד בלהרוויח מפערי השערים. זה מצריך עבודה יומיומית וזה בהחלט רווחי למי שעובד עם האצבע על הדופק. יחד עם זאת, השקעות זה לא עולם מיידי, ההפך הוא הנכון. מי שבאמת רוצה להרוויח בבורסה צריך לקחת אוויר ולהבין שמילת המפתח פה היא אורך רוח.

באילו מניות כדאי להשקיע היא כמובן תמיד גם עניין של השקפה. כך למשל גם עכשיו זה זמן טוב להמשיך ולהשקיע במניות של בנקים שמציגים פעילות יציבה בעקביות. גם זהב הוא אפיק השקעה נהדר, מתגמל שמוכיח את עצמו גם בתקופות הסוערות ביותר.

שוק נוסף שחם במיוחד ומומלץ מאד להכנס אליו הוא שוק הקנאביס שרלוונטי יותר מאי פעם.

*הערה: אין במאמר המלצה או ייעוץ להשקעה במנייה כזו או אחרת וכל המשתמע מכך.

שתפו
אין תגובות

הדפסת צ'קים ממוחשבים על נייר חלק

הדפסת צ'קים ממוחשבים על נייר חלק

כמעט כל בעל עסק מוצא את עצמו בסיטואציה שבה הוא צריך לרכוש לא מעט פנקסי צ'קים. כל זאת כדי שיהיה ניתן לשלם לספקים בצורה מסודרת, ובו בזמן גם שיהיה מעקב אחרי ההוצאות. אך ברגע שבעל עסק משתמש בכמויות גדולות של פנקסי צ'קים, הפרוצדורה יכולה להיות לא משתלמת. אך הדפסה של צ'קים ממוחשבים על גבי נייר חלק יכולה להיות הבחירה הנכונה. בחירה שתאפשר לכל בעל עסק מרחב אפשרויות משמעותי יותר. אז מה הופך את הבחירה הזאת להיות הבחירה הנכונה גם לכם?

צ'קים ממוחשבים מביאים רמת אבטחה גבוהה

החשש העיקרי של כל אחד מאיתנו הוא שהצ'קים שלנו יגיעו לידיים הלא נכונות. אם צ'ק מגיע למקום הלא נכון, זוהי עלולה להיות בעיה רצינית במיוחד. התעסקות עם צ'קים רגילים עלולה להיות התעסקות שתביא איתה לא מעט בלגן בשלב כזה או אחר. אך ברגע שאתם עוברים להשתמש באותם צ'קים ממוחשבים, רמת האבטחה תעלה באופן משמעותי. אתם תוכלו לדעת כי יש לכם על מי לסמוך, ויש לכם על מה להתבסס. לא תצטרכו למצוא את עצמכם במצב שבו תחשבו פעמיים לפני שתוציאו כל צ'ק.

הדפסת צ'קים של כל חשבונות הבנק

יש לכם מספר חשבונות בנק שונים? זה לא אומר שאתם צריכים לבקש מכם בנק צ'קים מיוחדים. באמצעות הדפסת צ'קים ממוחשבים על נייר חלק אתם לא תהיו מוגבלים בשום צורה שהיא. תוכלו להדפיס צ'קים של כל הבנקים על ידי לחיצת כפתור אחת פשוטה. פתאום תוכלו לראות איך אתם מצליחים לשלוט, ואיך אתם יכולים לבצע כל מה שנדרש כדי לשמור על יציבות כלכלית. מעבר בין הבנקים השונים בכל מה שקשור להוצאות הוא קריטי.

מעקב ממוחשב אחרי ההוצאות

אם יש לכם עסק, אתם בוודאי מבינים עד כמה חשוב לעקוב אחרי ההוצאות. אם אתם לא תעקבו אחרי ההוצאות, אתם עלולים לשלם על כך ביוקר. הדפסת צ'קים ממוחשבים על נייר חלק תאפשר לכם לעקוב אחר ההוצאות בצורה ממוחשבת. כל מי שמתעסק עם צ'קים רגילים מבין עד כמה זה מסובך לעקוב אחר ההוצאות בצורה יעילה ואפקטיבית. כאשר זה מגיע למחשב פתאום תוכלו להבין כי המעקב הוא כזה שגם יוכל לסייע לכם לחסוך.

צ'קים ממוחשבים נראים יוקרתיים יותר

כאשר אתם עובדים עם ספקים או עם לקוחות, אמורה להיות לכם המטרה להשאיר רושם ראשוני חיובי. יש לא מעט דברים שעשויים להשפיע על הרושם הראשוני שאותו הלקוח או הספק יקבל. הדפסה של צ'קים ממוחשבים תשאיר רושם ראשוני חיובי, כי זה נתפס בצורה רצינית יותר. כל זאת בהשוואה לצ'קים רגילים שעלולים להביא אתכם בדיוק אל הצד השני. כך שמוטב שאתם תישארו בצד שמשאיר רושם חיובי. כי אולי הרושם הראשוני הזה יכול לעשות את כל ההבדל.

שתפו
אין תגובות

מה חשוב לבדוק כשבוחרים נכס יוקרה

מה חשוב לבדוק כשבוחרים נכס יוקרה

יש סיבות שונות ומגוונות לקניית נכס יוקרה, החל מהרצון לחיות חיים נוחים, דרך תגמול על עבודה קשה, ועד השאיפה ליצור השקעה מניבה. לא משנה מה הסיבה לכך שאתם רוצים לקנות נכס יוקרתי, אתם בהחלט צודקים, נכסים יוקרתיים יכולים בהחלט להיות השקעה משתלמת. אך רגע לפני שאתם פותחים את הארנק, כדאי שתבדקו את הדברים הבאים.

אפשרויות מימון

גם אם אין לכם בעיות של תקציב, רכישת נכס זו השקעה גדולה, במיוחד כאשר מדובר בנכס יוקרה, בין אם אתם קונים להשקעה ובין אם למגורים. היתרון בקניית נכס לעומת אפיקים אחרים בא לידי ביטוי בכך שאפשר לגייס מימון מקסימלי, בתנאים ממש טובים, עם הריביות הטובות ביותר בשוק. כמו כן, ניתן לפרוס את התשלומים לפרקי זמן ארוכים, וליהנות מהחזר חודשי נמוך, ואם זו דירה להשקעה, הרי שהשכירות החודשית תכסה את סכום ההחזר החודשי. כאשר אתם חושבים כלכלית ובודקים עלויות אל מול רווחים, בסופו של דבר זה ישתלם לכם.

מיקום

המיקום הוא אחד השיקולים המרכזיים שעליכם לקחת בחשבון כאשר אתם מחפשים נכסי יוקרה. יש אנשים שיעדיפו לקנות נכס במיקום מרכזי ומעולה מלכתחילה, בעוד שאחרים יעדיפו להשקיע במיקום מעט פחות אטרקטיבי אך עם פוטנציאל צמיחה. גם אם משווקים לכם נכס יוקרה במחיר ממש משתלם, אל תתפתו לפני שבחנתם היטב את סוגיית המיקום. הקפידו לבדוק מהי התחזית ל- 10 השנים הבאות, אילו התפתחויות צפויות באזור וכיצד הן ישפיעו על מחירי השוק לטווח הרחוק ועוד. נכון, יש מיקומים שאי אפשר לטעות בהם, אבל במקרים רבים מומלץ להשקיע דווקא באזורים מתפתחים שבהם התנאים יהיו ברמת 5 כוכבים במחירים הרבה פחות מנופחים.

אל תתפשרו על ביקורת מבנים

כאשר מוכרים נכסי יוקרה לא פעם השיווק משחק תפקיד מרכזי. את הדירה מצלם צלם מקצועי "מלבישים" אותה ברהיטים היפים ביותר, התאורה מושלמת ומחמיאה ובתמונות הן נראית עוצרת נשימה. אך לא מומלץ לקנות דירה רק בגלל שהיא מעוצבת יפה, זה כמו לקנות חתול בשק. היו חכמים, עשו בדיקה למבנה, שימו לב שאין רטיבות, נזילות, ליקויי בנייה, שהריצוף איכותי ושהתשתית טובה. בעזרת דוח מפורט ומקצועי תוכלו להבין טוב יותר איזו תמורה אתם מקבלים בעד ההשקעה שלכם, ולדעת מה מצבה האמיתי של הדירה וכמה השקעה היא עוד תדרוש מכם.

הגיעו לדירה בשעות שונות של היום

ראיתם את הדירה פעם אחת ואהבתם? מעולה. עכשיו כדאי מאוד להגיע לבקר גם בשעה אחרת של היום, כדי למנוע הפתעות בלתי צפויות. לפעמים ביקורים כאלו עשויים לגלות לכם דברים שאינכם אוהבים, אולי למשל הנכס קרוב יותר מדי לגני ילדים ויש המון רעש ותנועה בשעות הבוקר והצהריים. אולי ביום הוא נראה נהדר אך בלילה אין מספיק תאורה ויהיה מעט מפחיד להסתובב שם לבד. אתם גם יכולים להיות יותר יסודיים ולבדוק אם התרחשו שם פשעים בזמן האחרון כמו למשל פריצות או גניבות, אם האזור איבד את זוהרו כתוצאה מדמוגרפיה כזו או אחרת וכדומה.

קחו בחשבון עלויות נוספות

לעיתים דירות יוקרה מגיעות עם המון תוספות שמעלות את המחיר כמו למשל מכשירי חשמל מובנים, מתקנים במבנה כמו למשל בריכה, חדר כושר או מתחם ספא, גימורים יוקרתיים וכדומה. עליכם לחשוב האם באמת כל התוספות האלו משדרגות את אורח חייכם ושוות את המחיר. אל תשכחו גם שיהיה עליכם לשלם סכום חודשי על תחזוקה, ושיהיו עלויות נוספות של חשמל, מים וארנונה. לכן רגע לפני שאתם קונים דירת יוקרה בגלל עיצוב מפואר ונוף מרהיב, עשו חישובים כלכליים ושימו לב אם ההשקעה באמת משתלמת לכם.

שתפו
אין תגובות

נדל"ן להשקעה

נדל"ן להשקעה

עולם ההשקעות מכיל אפשרויות השקעה רבות ומגוונות. החל ממוצרים שונים בשוק ההון, דרך הלוואות חברתיות ועד נכסים דיגיטליים שהולכים וצוברים תאוצה בהיבט של השקעות האלטרנטיביות.

את כל הנ"ל נשים בצד ובמאמר זה נעסוק אולי באפיק ההשקעה הנפוץ ביותר- נדל"ן להשקעה.

השקעה בנדל"ן יכולה להגיע בתצורות שונות ומגוונות, בטווחי השקעה שונים וכמובן במקומות השקעה שונים בעולם.

אז מה הופך את אפיק ההשקעה בנדל"ן לכל כך אטרקטיבי ונחשק?

יש לכך מספר סיבות:

 • "בטחון בקירות" – מבחינה פסיכולוגית, מדובר בהשקעה שמייצרת המון ביטחון. יש נכס ממשי, שאנחנו רואים ומרגישים, ושלכולם יש בו צורך. כלומר אנחנו תמיד צריכים לגור איפשהו, אז ההשקעה מרגישה כבטוחה יותר מהאחרות. גם במקרים בהם ערך הנכס יורד, אם האסטרטגייה שלנו היא השקעה לטווח ארוך, לרוב ערכו של הנכס יעלה בחזרה.
 • מינוף – בעולם ההשקעות יש "חוב טוב" ו-"חוב רע". משכנתא היא בהחלט בבחינת חוב טוב, שכן משכנתא היא כסף "זול" ולרוב מתאפשרת באחוזים מאוד גבוהים, לרוב עם סיכון יחסית נמוך. כלומר ניתן לרכוש נכס נדל"ן עם הון של 25% בלבד ולקבל את יתרת המימון מהבנק ולא להגיע למצב של חשיפה וסיכונים גבוהים מידי. במצב כזה ניתן להנות הן מתשואה פירותית והן מתשואה הונית.
 • תשואה שוטפת – השכירות מהנדל"ן מייצרת תזרים מזומנים שוטף, שניתן לחיות ממנו או לגלגל אותו להשקעות נוספות באותו תחום או באפיקים אחרים, כדי להמשיך להגדיל את ההון. בחלק מהעסקאות השכירות תשלם את המשכנתא ולא יהיה כאן תזרים מזומנים ממשי, בעסקאות אחרות השכירות תהיה גבוהה מהמשכנתא ויישאר תזרים מזומנים חיובי.
 • עסקאות "אקזיט" – משקיעים מתוחכמים נוהגים לעשות עסקאות פליפ, כלומר קנייה, השבחה ומכירה, מתוך מטרה להגדיל את ההון העצמי.

בהקשר של נדל"ן להשקעה, חשוב לדבר מעט יותר לעומק על היבטי התשואה – הונית ופירותית.

תשואה פירותית

תשואה פירותית הינה התשואה המתקבלת מהשכירויות באופן שוטף, ומהוות את תזרים המזומנים מהנכס.

תשואה הונית

תשואה הונית הינה התשואה המתקבלת מהרווח על הנכס, שהוא למעשה הפער שבין מחיר הקנייה וההשקעה הראשונית לבין מחיר המכירה.

כאשר משקיעים עם מינוף, גם אם אין עליית ערך, יש תשואה הונית מאוד גדולה.

לדוגמא: אם קנינו נכס במיליון ₪ עם מינוף מקסימלי של 75%, השקענו למעשה 250,000 ₪ בלבד, ובעוד X שנים לכשתסתיים המשכנתא, נהיה בעלים של נכס בשווי מיליון ₪.

כלומר יש לנו כאן רווח הוני של 750,000 ₪, על השקעה של 250,000 ₪ בלבד.

נדל"ן להשקעה, איפה להשקיע?

אסטרטגיות השקעה בנדל"ן ניתן למצוא במאמרים אחרים שלנו, אבל כאן ניגע על רגל אחת בהבדלים שבין השקעת נדל"ן בארץ להשקעת נדל"ן בחו"ל.

משקיעי הנדל"ן בארץ, יגידו שעדיף ונכון יותר להשקיע בפריפריה, כלומר דרומה מב"ש או צפונה מחיפה.

שם ניתן למצוא דירות במחירים שנעים בין 300,000 ₪ ל-700,000 ₪, כלומר נגישים כמעט לכל כיס, ומייצרים תשואה יחסית גבוהה לנדל"ן בארץ, שנעה סביב ה-5%.

היתרון המובהק בהשקעה בארץ, בהנחה שמדובר בדירה ראשונה, היא יכולת המינוף הגבוהה (75% ממחיר הנכס), לצד פטור מתשלום מס על שכירות עד גובה של 5,100 ₪.

משקיעי הנדל"ן שמשקיעים את כספם במדינות אחרות, עושים זאת בעיקר מהסיבה שהתשואות שם גבוהות הרבה יותר.

לרוב המשקיעים הישראליים ייכנסו לעסקאות בחו"ל המניבות לפחות 8% תשואה, שזה היתרון הראשון, לצד הקלות ומחירי הנכסים הזולים באיזורים טובים.

מדובר בחסמי כניסה הרבה יותר נמוכים, שמאפשרים השקעה החל מסכומים נמוכים מאוד.

לרוב, ההשקעה תהיה במדינות בהן החוק הוא לטובת בעל הבית ולא לטובת הדייר, דבר שמאוד מעודד השקעות.

האם כדאי לקחת מינוף?

אז נגענו בכך מעט קודם – אבל התשובה היא כן. משכנתא היא כסף יחסית זול, שניתן לקבל בצורה די פשוטה ובהיקפים גבוהים.

המשכנתא עוזרת לנו להגדיל את ההון שלנו בצורה משמעותית, כשאם מבצעים את העסקאות בצורה טובה ונכונה- אפשר להנות גם מתזרים מזומנים טוב בשוטף, לאחר כיסוי המשכנתא.

שתפו
אין תגובות

במה כדאי להשקיע

משקיע מתלבט במה אפשר להשקיע עכשיו

עולם ההשקעות מגוון מאוד. יש כל כך הרבה אפיקי השקעה, כולם תיאורטית נשמעים טובים באותה מידה, אבל מאיפה בכלל מתחילים?

איך בוחרים את התחום הנכון ומעבר לזה – איך בוחרים את הגוף הנכון להשקיע איתו או דרכו?

במאמרים קודמים דיברנו על כך שהאופי השונה בין כולנו כבני אדם הוא לא רק באישיות ובחיי היום יום, אלא גם בכל מה שקשור לעולם ההשקעות.

כאשר הדברים נוגעים להשקעות כספים, יש שוני גדול בכל הקשור לכמות הסיכונים שנרצה לקחת, לתשואות אליהן נכוון, לאורך חיי ההשקעות שנרצה, לאפיקי ההשקעה שיותר מתאימים לנו, לאקטיביות או לפאסיביות שלנו בהשקעה וכו'.

מעבר לכך ולא חשוב מהשוני באופי, בסופו של דבר לכולנו יש הון עצמי שונה, דבר שכמובן משפיע באופן ישיר על בחירת ההשקעה שלנו.

אז במה כדאי להשקיע?

נסייג ונאמר שאסור לנו לייעץ או להמליץ במה להשקיע, אבל במאמר זה נפרוט את ההשקעות הנפוצות הקיימות בעולם ההשקעות:

שוק ההון

שוק ההון זו כמובן הגדרה מאוד כללית, שמרכזת בתוכה המון אפשרויות השקעה.החל מתיקי מניות – שמוגדרים כאפיקים בסיכון גבוה, בין אם אנחנו מנהלים את התיק בעצמנו או מחזיקים תיק מנוהל בבית השקעות; דרך מוצרים פיננסיים אחרים כמו קופת גמל להשקעה או פוליסת חסכון, אשר לרוב מושקעות דרך בתי ההשקעות השונים, למרות שגם כאן ניתן להשקיע לבד ולבחור את תמהיל ההשקעות.

השקעות אלו לרוב יהיו ארוכות טווח, בד"כ אפילו עד גיל פנסיה; את שוק ההון ניתן להגיד שאנחנו גם "פוגשים" בשוטף לאורך כל חיינו כעובדים, בעיקר בקרנות הפנסיה שלנו שכולן מושקעות שם בצורה כזו או אחרת ולמרביתנו גם בקרנות ההשלמות; קרן השתלמות היא מוצר מעולה בפני עצמו, שכן הוא פטור ממס רווחי הון (בשוק ההון משלמים 25% על הרווחים) ולעצמאים הוא גם מהווה הוצאה מוכרת שמקזזת מיסים, עד גובה מסויים.

בשוק ההון לרוב ההשקעה תהיה לטווח יחסית ארוך.

אפשר לומר שבצורה מסויימת זו גם ההשקעה שדורשת הכי מעט ידע, כיוון שניתן לתת לבתי ההשקעות השונים לנהל את הכסף.

נדל"ן

לנדל"ן יש המון וריאציות ואפשר להשקיע במקומות שונים בעולם.

לרוב, משקיעים מוצאים בנדל"ן מספר יתרונות כאפיק השקעה:

 • "בטחון בקירות" – יש נכס ממשי, שאנחנו רואים ומרגישים, ושלכולם יש בו צורך. כלומר אנחנו תמיד צריכים לגור איפשהו, אז ההשקעה מרגישה כבטוחה יותר מהאחרות. גם במקרים בהם ערך הנכס יורד, אם האסטרטגייה שלנו היא השקעה לטווח ארוך, לרוב ערכו של הנכס יעלה בחזרה.
 • מינוף – משכנתא היא כסף "זול" ולרוב מתאפשר באחוזים מאוד גבוהים. כלומר ניתן לרכוש נכס נדל"ן עם הון של 25% בלבד ולקבל את יתרת המימון מהבנק. במצב כזה ניתן להנות הן מתשואה פירותית והן הונית.
 • תשואה שוטפת – השכירות מהנדל"ן מייצרת תזרים מזומנים שוטף, שניתן לחיות ממנו או לגלגל אותו להשקעות נוספות באותו תחום או באפיקים אחרים, כדי להמשיך להגדיל את ההון.
 • עסקאות "אקזיט" – משקיעים מתוחכמים נוהגים לעשות עסקאות פליפ, כלומר קנייה, השבחה ומכירה, מתוך מטרה להגדיל את ההון העצמי.

נכסים דיגיטליים

מדובר אמנם במושג חדש בעולם ההשקעות ובמוצר השקעה יחסית טרי, אך הוא הופך להיות הלוהט והבולט בעולם ההשקעות האלטרנטיביות.

נכסים דיגיטליים הינם כל דף אינטרנטי שמייצר תנועת גולשים ויודע לייצר ממנה כסף, החל מאתרי אינטרנט, דרך קהילות פייסבוק ועד פרופילים באינסטגרם/טיק טוק וכו'.

אמנם מדובר באפיק השקעה יחסית מסוכן, אבל הוא מאפשר השקעות מגוונות שמתאימות למשקיעים שונים, ולצד הסיכון שלו הוא נושא בתשואה פוטנציאלית מאוד גבוהה, בטח ביחס לאלטרנטיבות.

השוני והגיוון בין הנכסים הדיגיטליים השונים, מאפשרים טווחי השקעה רחבים מאוד, החל מאלפים בודדים ועד מיליונים, ומאפשר החזרי השקעה מהירים ויצירת תזרים מזומנים מאוד גבוה.

על נכסים דיגיטליים ואפשרויות ההשקעה בהם ניתן לקרוא (וגם לצפות בובינר ארוך שקיימנו בנושא) לעומק כאן.

גם בנכסים דיגיטליים, כמו בנדל"ן ובשוק ההון, ניתן ללמוד את התחום לעומק ולבצע את ההשקעות לבד, ובכך להקטין את הסיכון ולהגדיל את הסיכוי לתשואה גבוהה יותר, אולם ניתן גם לבצע את ההשקעות באופן פאסיבי לחלוטין – וגם כך מדובר בתשואה גבוהה יותר מאשר באפיקים האחרים.

שתפו
אין תגובות

השקעות קטנות

השקעות קטנות בנדל"ן באינטרנט ועוד

השקעה בנכסים דיגיטלים

השקעת כספים היא הדרך היחידה להגיע ל"עצמאות פיננסית" ולצאת ממירוץ העכברים, שזו כמובן המטרה של מרבית האנשים.

העניין הוא שרובנו אנשים שונים מאוד ולא לכולנו מתאימות אותן השקעות, אותן רמות סיכון, אותם אפיקי השקעה וכמובן, לא כולנו בעלי אותו הון עצמי.

מתוך האמונה הזו, ומתוך הבנה שכולנו צריכים השקעות קטנות, גם עבור אלו שהונם העצמי נמוך יחסית וגם עבור אלו שצריכים לגוון את הפורטפוליו שלהם, נרכז כאן את האפשרויות להשקעות מסוג זה.

צמד המילים "השקעות קטנות" אינן מהוות הגדרה מילונית כלשהי, אבל קשה אומרים אותן, לרוב הכוונה תהיה להשקעות בגבוה נמוך מאוד של אלפי שקלים בודדים ועד כ-100,000 ₪.

השקעות קטנות: מה יש לעשות בכלל עם סכומים כאלה?

נתחיל מההשקעות המסורתיות

סכומים כאלו תמיד יכולים להתאים לשוק ההון.

ככל שמדובר בהשקעה ארוכת טווח, זו גם אופציה לא רעה בכלל, אבל צריך לקחת בחשבון שהיא ברוב המוחלט של המקרים תהיה השקעה לא מניבה.

ניתן להשקיע בפוליסות חסכון, קופות גמל להשקעה או מוצרים פיננסיים אחרים ואף לפתוח תיק השקעות מנוהל. כאמור, ההשקעה תהיה עם מבט לעתיד ולא תייצר CASHFLOW בטווח הקצר.

אופציה נוספת היא להשקיע בנדל"ן בפריפריה

לרוב זה יהיה דרומה מב"ש בערים כמו דימונה או צפונה מחיפה.

כאן הכוונה היא לרכוש נכס במחיר מאוד נמוך, סביב ה-300,000-400,000 ₪, כאשר ההון העצמי משמש ל-25% הנדרשים בתוספת להוצאות הנלוות ויתרת הכסף (75% הנותרים להשלמת הרכישה) נקבל כמשכנתא מהבנק.

הסיכוי של ההשקעה הזאת להיות "תזרימית", כלומר לייצר תזרים מזומנים חיובי באופן שוטף, הוא גם לא גבוה מידי.

לרוב מטרת ההשקעה כאן היא הונית, כך שלמעשה התכנון הוא שהשכירות תכסה את עלות המשכנתא בשוטף ובסוף נישאר עם נכס בשווי 300,000-400,000 ₪ ללא משכנתא.

האפיק הלוהט היום, בטח בכל מה שקשור להשקעות קטנות, הוא אפיק ההשקעה ב"נכסים דיגיטליים"

עולם הנכסים הדיגיטליים הוא עולם שלם, עם אפשרויות רבות להשקעות- גם בסכומים שונים וגם באפיקים שונים, מרמה של קהילות פייסבוק וקבוצות אינסטגרם ועד חנויות מכירה באמאזון, איביי וכו'.

כאן אנחנו נתמקד במוצר השקעה פאסיבי בעולם הנכסים הדיגיטליים, מוצר שאנחנו מפתחים לעצמנו ולמשקיעים שלנו בשנים האחרונות (להרחבה וקריאה לעומק על: נכסים דיגיטליים).

כאשר אנחנו בברוקרלי בונים נכס דיגיטלי, אנחנו למעשים בונים אתר אינטרנט בתחום מסויים ומקדמים אותו אורגנית בגוגל.

בטרם בניית האתר, אנחנו מבצעים מחקר מילות מפתח, כדי לוודא שבתחום שאנחנו רוצים להיכנס אליו יש מספיק ביקושים, להבין מה התחרות ובעיקר לדעת שנצליח להגיע למקומות הראשונים בתוצאות החיפוש.

קידום אורגני לוקח לרוב כ-6-8 חודשים כדי להגיע לתוצאות הראשונות.

מה זה "טראפיק" ואיך יוצרים מזה כסף?

כאשר זה קורה, מתחילה להיות תנועה ("טראפיק") לתוך האתר, אותו אנחנו מתרגמים ללידים או פניות, מה שקרוי בשפה המקצועית "מוניטזציה", כלומר הפיכת התנועה לכסף.

כאשר האתר מייצר לידים- בין אם בתצורת פניות כתובות ובין אם טלפונית, אנחנו ניגשים לבעלי מקצוע באותו תחום שבו האתר עוסק ומציעים להם לשכור את האתר בעבור עלות חודשית קבועה, בתמורה לכך שיקלוט את כל הלידים של האתר באופן בלעדי.

גובה שכירות האתר תשתנה בהתאם לכמות ואיכות הלידים שהאתר יודע לייצר.

ברגע שהאתר מושכר בסכום מסויים באופן יציב, כלומר למשך מספר רב של חודשים, הנכס ממש עובר "השבחה" וניתן למכור אותו לעיתים במחיר של פי 2 ואף פי 3 ממחיר הקנייה!

לאורך השנים השבחנו וייעלנו את מערך בניית הנכסים שלנו ואם בעבר ההכנסה הראשונית הייתה מגיעה אחרי 13-15 חודשי פעילות, היום אנחנו יודעים להניב הכנסות ראשונות כבר אחרי 8-9 חודשים.

הסיבה להבדל היא שבתחילת דרכנו עבדנו עם אתרים "כלליים", כאלה שדורשים המון תנועה גולשים, אבל מתבצעות בהן מעט המרות (כלומר מעט גולשים מתוך סך הגולשים הכללי הופכים לליד).

מסיבה זו החלטנו לעבור לתחומי "חירום" (מקצועות Emergency), בהם אחוז ההמרה גבוה מאוד וגם אחוזי הסגירה של השוכר גבוהים מאוד.

במצב כזה נוצר win-win-win – גם אנחנו כמפתחים, גם המשקיע וגם השוכר- כולם מרוויחים בסכומים מאוד יפים ובטווחים קצרים.

לקריאה מעמיקה יותר על המודל שלנו ולצפייה בובינר מאוד מפורט עם כל פרטי, לחצו על הקישור הבא.

שאלות ותשובות על השקעות קטנות

האם ניתן למצוא השקעות טובות בסכומים קטנים?

בהחלט. כיום ניתן למצוא נכסים דיגיטליים בסכומים שנעים בהרבה פחות מ-100,000 שח ויודעים לייצר תשואה גבוהה או לקנות נדלן בפריפריה, שם ההון העצמי שנדרש הוא הון נמוך מאוד.

האם יש טעם בכלל להשקיע סכום קטן או שעדיף לחסוך?

הדרך ליציאה ממירוץ העכברים והדרך לעצמאות פיננסית עוברת בהשקעות. עדיף לתת לכסף לעבוד תמיד, גם אם מדובר בסכום קטן. לעיתים לוקח זמן לחסוך סכום גבוה וחשוב שההון שכבר נצבר בשלב הזה יעבוד עבורנו.

מה האפיקים המומלצים להשקעות של עשרות אלפי שקלים?

ניתן להשקיע בשוק ההון במוצרים שונים, בנדלן בפריפריה, בעסקים ובנכסים דיגיטליים.

האם לא עדיף להשאיר סכומים קטנים בבנק ולהנות מהריבית?

הריבית שהבנק נותן על כסף בעובר ושב היא אפסית. תמיד עדיף למצוא השקעה אחרת מאשר להשאיר את הכסף בבנק.

שתפו
אין תגובות

אתרים למכירה

אתרים למכירה

אתרים למכירה: כל מה שעליך לדעת

אתרים למכירה או נכסים דיגיטליים למכירה, בשמם הנפוץ יותר, הפכו להיות מוצר מאוד מבוקש בתחום ההשקעות האלטרנטיביות בתקופה האחרונה.

בימים שבהם יותר ויותר אנשים מבינים את הצורך במספר רב של מקורות הכנסה, בעיקר כאלה שאינם תלויים אחד בשני, רכישת אתר אינטרנט או נכס דיגיטלי מסתמנים כאפיק טוב ליצירת הכנסה נוספת, בין אם פאסיבית או אקטיבית, עם אפשרות לתשואות די גבוהות.

קרא עוד

שתפו
אין תגובות

איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל

איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל

איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל – 3 אפשרויות שחייבים להכיר

שואלים את עצמכם "איפה כדאי להשקיע כסף" או יותר נכון, "איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל"? המשיכו לקרוא ותגלו אפשרויות השקעה קטנות אך מניבות.

אם אתם מתעניינים קצת בנושא של התנהלות כלכלית נבונה, כנראה שברור לכם שאם צברתם סכום מסוים של כסף – לא כדאי להשאיר אותו בבנק.

קרא עוד

שתפו
אין תגובות

גיוס משקיעים

גיוס משקיעים
 • מחפשים משקיעים או שותפים למיזם שלכם? תוכלו לפרסם בעצמכם בקטגוריית "חיפוש משקעים \ שותפים" באתר.
 • לחילופין, ניתן ליצור איתנו קשר ישיר בטלפון: 0723971642 או במייל: info@brokerli.com

איך מגייסים כסף ממשקיעים?

כמעט כל יזם, כמעט בכל תחום, נתקל במהלך הדרך בקשיי נזילות.

קרא עוד

שתפו
צור קשר

לוגו - ברוקרלי סוכן השקעות חכם

מעוניינים בשיחה עם נציג?
השאירו פרטים ונחזור אליכם עם כל הפרטים!
  לשאלות ופרסום נכסים:
  טלפון: 0723971642
  אימייל: info@brokerli.com

  לעדכונים בזמן אמת, הירשמו לניוזלטר שלנו