אין תגובות

הערכת שווי חברה: כל מה שעליך לדעת

הערכת שווי חברה ועסק - הכנת חברה למכירה

הערכת שווי חברה: כל מה שעליך לדעת

בין אם רק התחלתם לצלול אל תוך עולם העסקים ובין אם אתם וותיקים בנושא, לא אחת עולה הצורך לבצע הערכות שווי חברות ובסיטואציות מסוימות.

בדיוק לשם כך חשוב להבין מתי מתעורר הצורך באומדן שווי החברות. וכיצד עושים זאת, ובדרך המקצועית והמדויקת ביותר.

הערכת שווי של חברה – הנה מה שאתם צריכים לדעת

כשמדובר על הערכת שווי חברות למעשה מדובר באומדן שווי הנכסים, המוצרים הפיננסיים וההתחייבויות של החברות. ויש כמה סיבות עיקריות שגורמות לנו להגיע לבחינת ההערכות:

 • מיזוג ורכישה
 • שינויים בשותפים (הכנסה או הוצאה של שותפים)
 • השקעות הון בתכניות שונות
 • תקני חשבונאות וביקורות
 • הערכת שווי מניות שלפני קניה או מכירה
 • רכישה של מניות לצורך הפיכת חברה פרטית מציבורית
 • בחינת אופציות למכירה או רכישה של מיזמים עסקיים
 • חילוקי דעות בין עורכי דין, שותפים או בעלי מניות
 • הערכה לצורך עדכון מידע לצורך דיווח לרשויות המס ודוחות פיננסיים

הערכת שווי חברות – מה זה בעצם?

העולם העסקי הוא עולם מקביל לעולם הרגיל ומי שעוסק בתחום מבין זאת. יש נורמות עבודה מסוימת. תכנים ספציפיים, מושגים והתנהלות השייכת אך ורק אליו. כל מי שכבר צלל לעולם הזה יודע שצריך לעבוד קשה, ולהבין לא מעט מושגים שלאו דווקא מובנים בעולם הרגיל.

חלק מהנושאים הם הערכת שווי חברות שנהוג לבצע בסיטואציות מסוימות. לא מדובר בתהליך שפשוט להבין אותו אם אינכם מעוניינים להכנס אל תוך העולם הזה ברצינות. אך אם אתם כאן, אנחנו מאמינים שאתם מחפשים את המושג לא בכדי. ויש לכם סיבה טובה לכך.

הערכת שווי חברות היא פעולה המבקשת לקבל את אומדן השווי של החברה. זאת על בסיס ידע נוכחי, מידע מהעבר. וגם נתונים עכשוויים ותובנות לעתיד. התובנות לעתיד נבנות מתוך מקור והתייעצות עם מומחים בתחום ואנשי מקצוע מהטובים ביותר. עם נוסחאות, ניתוח השוק העסקי בהתאם ליכולות הכלכליות. ולמעשה, עם תכנית עסקית לגבי העתיד של החברה.

הערכת שווי חברות נעשית על ידי אנשי מקצוע מהטובים ביותר, מומלץ הכי טובים ומומחים בתחום. הסיבה לכך היא כי ראשית, לפני הכל, מדובר בנכסים שלך. גם חברה היא נכס, זה לא משנה אם יש משרד פיזי או לא. ברגע שיש חברה שיש לה פעילות עסקית, היא נכס עסקי וכלכלי לכל דבר. וזה רק טבעי והגיוני שתרצו שלנכס שלכם, לעולם העסקי שלכם תרצו את הטוב ביותר.

איך מבצעים הערכה של שווי חברות?

הערכת שווי חברות מגיעה ממגוון של סיבות כפי שציינו כבר בפתיחת המאמר. ביניהן הליכים משפטיים בין בעלי מניות ושותפים. או אפילו אם קיים תהליך גירושים בו מעריכים את שווי החברה. חלק מהצורך להערכת חברה יכול לנבוע גם בשל מהלכים אסטרטגיים המבקשים לדעת מה שווי החברה.

לשם ביצוע התהליך יש לבצע כמה וכמה צעדים. השיטה הנפוצה ביותר מעריכה ערך נוכחי של תזרים מזומנים צפוי מפעילויות עתידיות. תוך הסתמכות כמובן על הבסיס.

מערכים אלו מפחיתים את ערך ההתחייבות של העסקים ולאחרי כן מוספים את ערך הנכסים שלא כללו בייצור התזרים העתידי של החברה. כך בעצם אפשר להעריך את שווי החברה על סמך הרווח הממוצע עם הזמן.

הבדיקה הזאת מאפשרת לקבל אינדיקציה על רווח מייצג. כאשר יש צורך לקחת לתשומת הלב שינויים המתרחשים בשנים האחרונות עם תשומת לב ודגש אל רווחים מייצגים של חברות אחרות. יש לוודא שהחברות האחרות הן אכן באותו התחום, על מנת לקבל ייצוג ראוי של נתונים. הרווחים מחושבים על סמך נוסחאות אלו ואחרות שהמומחים עובדים עליהם ויודעים אותן היטב.

איך לבחור את האנשים המתאימים לביצוע הערכת שווי החברה?

אלפי אלף הבדלים, ממש כמו שאתם בוחרים אנשי מקצוע לכל תחום אחר בבית או בעסק. בין אם טכנאי מזגנים, חשמלאים, ואפילו אם לרגע נכנס לחיים האישיים אפילו רופאים. גם כאן עליכם לבצע סקר שוק ולקבל חוות דעת איכותית ואמיתית על אנשי המקצוע.

אנשי המקצוע בתחום הערכת שווי חברות חייבים להיות המומחים הטובים ביותר בתחומם. המקצועיים ביותר, השירותיים ביותר, ואלו שגם יודעים לבצע משא ומתן, מכירים חוזים עסקיים ויודעים איך להתנהל בעולם העסקים על בוריו.

לפני הכל, חשוב שתוודאו שאכן אפשר לסמוך על אנשי המקצוע. סודיות, נאמנות, אמינות וכמובן החיבור שלכם עם אנשי המקצוע והכימיה. כל אלו יכולים להביא לכך שתקבלו הערכה אמיתית, איכותית ואמינה שתביא לפעילות עסקית ענפה.

בקשו המלצות מחברים, קולגות, משפחה או כל מי שאתם סומכים עליהם. וכיום תוכלו גם לקבל חוות דעת וביקורות מקבוצות פרטיות שיאפשרו גם לאמת את חוות הדעת.

כך או כך, חשוב שתדעו שחברה מקצועית אמינה וברמה גבוהה. לה יש נסיון וותק תדע להעניק לכם את הליווי המקצועי המתאים מהרגע הראשון. ועד כמובן לרגע שבו החברה שלכם מתחילה את הפעילות מחדש. או מחדשת דרכיה.

הערכת שווי חברות לא מבצעים סתם, יש לכך סיבות רבות ומגוונות. וחשוב שתהיו בידיים הכי טובות.

הערכת שווי לחברות – עולם העסקים במיטבו

הערכת שווי לחברות היא צעד שגורמים עסקיים רבים מבצעים אותו לצורך מטרות מגוונות. לרוב, מדובר על חלוקה של שווי העסק בתור חלק מאיזון משאבים. השקעה במניות, הליכים משפטיים או הליך של מכירה או קנייה של העסק.

הערכת שווי לחברות מצריכה תהליך מקצועי המתקיים על ידי אנשים המתמחים בתחום זה. חברות עסקיות המבצעות את הפעולה הזו צריכות להבין שהתהליך כולל שורה של בדיקות עבור מכלול כל הפעילות. על כן, חשוב לבצע את התהליך על ידי אנשי מקצוע מומלצים בתחום, לצורך פעילות ענפה ותכנית עסקית עתידית שתביא לרווחיות גבוהה יותר.

הערכת שווי לחברות על ידי ברוקרלי השקעות בע”מ

הערכת שווי של חברה היא למעשה תהליך המתבצע על ידי גורם עסקי המתמחה בנושא לצורך מטרה זו או אחרת. חלק מהמטרות הן לצורך חלוקה של שווי העסק כחלק מהליך של השקעה במניות. חלק עבור הליך משפטי זה או אחר, וחלק כחלק מהליך של איזון משאבים או מכירה וקנייה של החברה.

הערכת שווי מצריכה הרבה בדיקות הכוללות בתוכן את מכלול הפעילות. ביניהן המצב הפיננסי ובדיקת פרמטרים נוספים. בין אם הערכת שווי לחברות הן על חברות קטנות ובין אם על חברות גדולות. את ההערכה יש לבצע באופן מעמיק, רציני, מקצועי ומדויק.

מצד אחד יש למסקנות ההערכה השלכות משמעותיות ברמה העסקית, וברמה הפיננסית. מצד שני, חשוב לזכור שבכל זאת מדובר בהערכות בלבד. אלו מקנות חשיבות למגוון של פרמטרים, ביניהן גם תחזיות שאינן וודאיות לגמרי.

הרצון להרוויח כמה שיותר הוא טבעי, ועל כן חשוב לדעת שגם התמחור עלול להיות גבוה יחסית. חשוב שאת הבדיקות המקדימות כבר יבצעו אנשי מקצוע אובייקטיביים וקפדניים להם ההכשרה המתאימה. ההכשרה המתאימה היא מן הסתם בתחום הפיננסי החשבונאי והבנה בעולם העסקים.

הערכת שווי חברות או הערכה עבור עסקים הוא חלק בלתי נפרד מעסקאות שונות. כאשר מדובר בגירושין מדובר על חלוקת שווי העסק בין בני הזוג. כאשר מדובר ברכישה של חברה נוספת, חשוב לדעת מה שווי החברות, ועוד. יש שיטות רבו להערכת שווי החברות אך חשוב להכיר את העיקריות שבהן.

שיטות הערכת שווי לחברות

הערכת שווי החברות מתבססת על סמך שיטות שונות שחשוב לבחור אותן בהתאמה אישית לחברה הנבדקת. חשוב להתאים את ההערכה אל תחום הפעילות, אל השוק שבו היא פועלת. וכמובן עם היתרונות והחסרונות תוך היכרות מעמיקה.

השיטה המבוקשת ביותר עבור הערכת שווי לחברות היא שיטת תזרים מזומנים. זוהי שיטה שבה בונים דוחות של הפסדים ורווח עם תחזית לכמה שנים קדימה. זאת על בסיס דוחות ממספר שנים אחורה.

במהלך התהליך לוקחים כמובן בחשבון שינויים אפשריים בפעילות החברה ואף מספקים תחזית לגבי תזרים המזומנים של החברה מבחינת הרווח הנקי. תוך התמקדות גם בהתחייבויות, תשואות לבעלי מניות, תזרים מזומנים ועוד.

חשוב לתת את הדגש על ריביות השוק, פרמיית סיכון ושיקולים כלכליים נוספים שכן אלו מביאים גם הערכה לכדאיות ראשונית לרכישה. או להתעסקות עם מניות ובחינת ריאליות מחיר מניה בבורסה, נכון לכיום.

לצד כל זה, הערכה של שווי חברות מתבססת גם על שיטת השווי הנכסי. זו שיטה המתמקדת בכלל נכסי החברה כמו גם מוצרים הנמצאים במלאי. ואף הרווח שאפשר להפיק מהם כולל סכומים בחשבון הבנק, ציוד, חובות של לקוחו. סניפים, נכסי נדל”ן ועוד.

לכל אחת מהשיטות יש כמובן חסרונות ויש יתרונות. מובן שנדרשת פה התאמה אישית, על מנת שלא תהיה הערכה שתפגע במצב החברה. ועל כן, הליווי המקצועי חשוב ביותר.

כדי שבאמת תוכלו לקבל את התובנות והתוצאות המדויקות ככל שניתן, חשוב להתייחס אל כל הפרמטרים. אנשי מקצוע טובים ומומחים בתחום זה ידעו להעניק לכם את הניבוי הנכון. ולדאוג לכך שההתפתחות העתידית של העסק תהיה טובה, פורה ואיכותית.

עקרונות הערכת שווי חברות

כאשר אתם מתחילים תהליך מסוג זה, חשוב לדעת מהם העקרונות שהכי ישפיעו על הערכת שווי לחברות והמרכזיים שבהם:

דינמיות בשווי החברה

הדינמיות בשווי החברה מתבססת על פרמטרים של רווחיות, הון חוזר וכמובן גם מצב מזומנים נוכחי. חשוב להיות עם האצבע על הדופק בסיטואציה זו.

ביצועי החברה לעתיד

שווי החברה מייצג את היכולת של החברה לייצר תזרים עתידי על סמך עסקאות חוזרות ונשנות. על פי ביצועי עבר, אפשר לקבל אינדיקציה לביצועים עתידיים.

לזרום עם השוק

מצב החברה ברמה הכלכלית קשור גם באופן ישיר למצב השוק. יש לשים לב לדרישות גופי ההשקעה הגדולים, אלו משפיעים רבות על מצב שווי החברות.

נכסים קבועים

אחת השיטות היותר מבוקשות להערכת שווי היא היוון תזרים מזומנים. אך זו גם מתעלמת מנכסים קבועים בחברה וחשוב לשים לב לנכסים קבועים שמהווים בסיס מאד איכותי.

השפעת הבעלים על שווי החברה

כדי לקבל שווי גבוה, בעלי החברה חייב שזו תתפקד באופן מוצלח ומלא גם כאשר הוא לא בנמצא לנהל אותה. על כן, החברה חייבת להיות עצמאית ומתפקדת ללא קשר לניהול בעל החברה. קשר עם הלקוחות, דרג ניהולי איכותי ומתפקד וצוות שיודע האצלת סמכויותיו.

תהליך המכירה

הליך מכירה מתבסס על עקרון כלכלי מובהק. ביקוש והיצע. ככל שיש יותר אנשים המבקשים לרכוש את החברה. או להשקיע בחברה. כך השווי של החברה יהיה גבוה יותר. על סמך ביקוש זה יש להמשיך ולפעול. כמובן בצמוד לליווי המקצועי.

אל תוותרו על ליווי מקצועי

בכל תהליך של הערכת שווי לחברות חשוב לשמור על המקצועיות. לא לוותר על ליווי מקצועי של מומחים בתחום שיכול להביא לתוצאות איכותיות. תוצאות אלו יבואו לידי ביטוי גם כרגע בהווה, וגם בתכנון העתידי של החברה. מהר מאד תגלו שאנשי המקצוע המלווים אתכם יהפכו לחברים הכי טובים של החברה שלכם.

שאלות ותשובות בנושא הערכת שווי לחברות

מהם עקרונות ביצוע הערכת שווי לחברות?

הערכת שווי מבוססת על ביצועי החברה- רווחיות, הון חוזר, מזומן בקופה; זאת לצד היוון תזרים מזומנים ומבט צופה פני עתיד לגידול החברה.

למה לבצע הערכת שווי לחברה?

מיזוגים ורכישות, שינויים בהרכב השותפים, גיוס הון מבחוץ, מכירת החברה ועוד.

מהי הערכת שווי לחברה?

הערכת שווי לחברה למעשה אומדת ומפרטת את הנכסים, תזרים המזומנים והמוצרים הפיננסיים וכמובן החובות וההתחייבויות של החברה.

3.7/5 - (3 votes)
שתפו

  מחפשים למכור עסק? הגעתם למקום הנכון!

  הדרך הטובה ביותר למכור היא ע"י ליווי של ברוקרלי

  ברוקרלי בעלת מאגר קונים גדול ומפולח לפי תחום ותקציב שנבנה במשך שנים, אצלנו תקבלו את החשיפה הגדולה האיכותית והממוקדת ביותר שיש למכירת העסק שלכם.
  עם צוות שמורכב מקבוצה של סוכנים ויועצים עסקיים מנוסים מאד גם בזירה העסקית וגם במכירת עסקים הלכה למעשה במשך שנים נשמח לעזור גם לכם.

  צרו איתנו קשר בטלפון ☎️ 0723971642 או השאירו פרטים וצוות האתר ייצור איתכם קשר.

  צור קשר

  לוגו - ברוקרלי סוכן השקעות חכם

  מעוניינים בשיחה עם נציג?
  השאירו פרטים ונחזור אליכם עם כל הפרטים!


   לשאלות ופרסום נכסים:
   טלפון: 0723971642
   אימייל: info@brokerli.com

   לעדכונים בזמן אמת, הירשמו לניוזלטר שלנו