מיזוגים ורכישות של חברות – כל מה שעליך לדעת

בעולם העסקים, מיזוגים ורכישות הוא מונח הנותן דגש למגוון רחב של עסקאות. ביניהן חברה אחת רוכשת חברה אחרת, נכסים ופעילות, או לחילופין.

  ברוקרלי השקעות בע"מ לשירותך

  מחפשים לשוחח עם אחד המומחים שלנו?

  צרו איתנו קשר בטלפון ☎️ 0723971642 או השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר.

  ארגון עסקי הרוכש ארגון אחר יכול לרכוש רק את פעילות הארגון, או גם את נכסיו. או רק את הון המניות הכלכלי. ולהשאיר את פעילות העסק פעילה חיה ובועטת. יש לכך השלכות רבות. רבדים רבים, וכאשר אנחנו מדברים על מיזוגים ורכישות של חברות חשוב שנשים לב לכל פרמטר, ונדייק בהגדרות.

  מיזוגים ושיקולים עסקיים – איך מחליטים?

  מיזוג ורכישה בעולם העסקי יכול להתקיים כאשר שני הצדדים פועלים באותו התחום, או לא מאותו התחום. היעדים והמטרות כוללים לרוב אלמנט אופקי בו יש שליטה בנתח שוק גדול של תחום העיסוק. במידה והאלמנט הוא אופקי, כאשר הרחבת השליטה בתחום ישנה הפחת השל חשיפה לסיכונים. האצת צמיחה וגם יצירת ערך מוסף. כך או כך, מיזוג ורכישות יוצרים הגדלת רווחיות, הפחתה של עלויות וגם במקרים של תכנון מס ועלויות, הטבות משמעותיות לטובת הארגון הרוכש.

  יחד עם זאת, כמו בכל תהליך עסקי, לאורך היתרונות המשמעותיים יש גם אתגרים לא מעטים במיזוגים וברכישות. ולכן חשוב לפני הכל להיות מלווים באנשי המקצוע האיכותיים ביותר. ומעבר לכך לשים לב לתכנון העסקאות באופן מוקפד ומדויק.

  • הקפידו על דיונים מקדימים, הערכות שווי, וודאו מה פוטנציאל העסקה וכמובן ההתאמה האישית של המטרות. בדקו היטב בדיקות מקיפות את החברות שאתם רוכשים. או החברות איתן אתם מתמזגים. ובצעו עריכת הסכמים על ידי עורכי דין המתמחים בתחום זה.
  • להערכת השווי הכלכלי יש משמעות מאד חשובה. מיזוגים ורכישות יוצרים חשיפה למגבלות. וגם לסנקציות רגולטוריות וזהו פרמטר שי שלשים לב אליו.
  • ביצוע של עסקת מיזוג או רכישה דורשת אינטגרציה בין שני גופים תאגידיים. אלו עלולים להיות שונים מבחינת תוכן הפעילות והאופי שלהן בכלל. ובפרט בתרבות הארגונית, המטרות וההשקפות הניהוליות. וכאן האתגר האמיתי. ניהול עסק קיים תוך התמודדות עם השינויים התוך ארגוניים הללו.
  • אם אתם מבצעים את המיזוג והרכישה בהקשר בינלאומי לסביבה המשפטית והרגולטורית יש שוני תרבותי. הבדלים בין דרגות ההנהלה והעובדים באופן שיש לגשר עליו. והתאמה עסקית אישית שחשוב לקיים אותה על כל צדדיה, ובליווי מקצועי.

  לא מעט מחקרים מראים כי כבר בשלב המשא ומתן אפשר לגלות עד כמה העסקאות הללו תהיינה מוצלחות. לרוב, אלו נופלות על רקע של שוני תרבותי, או בעיות אישיות בדרגים הניהוליים מה שמעניק אינדיקציה משמעותית לביצוע התהליך.

  דעו להתייעץ עם אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום בחל מיועצים משפטיים, יועצים פיננסיים, יועצים ארגוניים, פסיכולוגים, ובמידת הצורך גם פסיכיאטרים לצורך בדיקה של סיטואציות יותר מורכבות בהון האנושי. נכון שאתם עלולים לגלות לא מעט דברים שאולי ישאירו אתכם עם צידה לדרך ויבטלו את העסקאות, אבל כך תדעו מה אתם בדיוק מחפשים, ומה אתם לא מחפשים.

  על מיזמים משותפים ומיזוגים ורכישות של חברות

  העולם העסקי עובר בשנים האחרונות מהפכות משמעותיות. לצד מיזוגים ורכישות של חברות ישנו כלי נוסף הקרוי מיזמים משותפים ובריתות אסטרטגיות. למעשה, מדובר על מיזם משותף המאופיין בשני גורמים. לרוב, שתי ישויות משפטיות או אפילו יותר. ישות משפטית חדשה השונה ועצמאית מהישויות היוצרות של המיזם או של העסקה.

  הברית האסטרטגית מתאפיינת בגיבוש של מערכת חוזית מאוחדת בין שתי הישויות המשפטיות כאשר אלו עוסקות באותו התחום העסקי. או אפילו בתחומים עסקיים מקבילים ומשלימים.

  אפשר להשיג באמצעות ברית זו יעדים, שיתופי פעולה, יתרונות פיננסיים, תפעוליים, עסקיים, שיווקיים וארוכי טווח ומבלי שום צורך לוותר על עצמאות עסקית ומשפטית לצד זה.

  כל זאת לא אומר שמיזוגים ורכישות נעלמו מהאופק העסקי. מיזמים משותפים ובריתות אסטרטגיות נתפסים כטרנד חדשני שאכן לוקח את אור הזרקורים. זאת בעיקר של הנגישות, שימור היתרונות של מיזוגים ורכישות של חברות והתמודדות עם סיכונים וכשלים בעולם העסקי.

  אל תוותרו על ליווי מקצועי איכותי

  בכל מה שקשור לתפעול עסקי בין אם מיזוגים ורכישות של חברות ובין אם ברית אסטרטגית או מיזמים משותפים לליווי המקצועי יש משמעות גבוהה מאד.

  לשכור את אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחומים אלו על מנת לקבל את העסקאות המשתלמות ביותר זהו צעד חכם. זהו למעשה, הצעד הראשון והחכם ביותר שאפשר לעשות על מנת להתחיל את התהליך.

  חברה מקצועית, באמתחתה אנשי ייעוץ ותפעול מהטובים ביותר בתחומים אלו תדע להעניק לכם את הליווי הטוב ביותר. תוך כדי שירותיות, הכלה, לצד מקצועיות ברמה גבוהה. וכבר מן הרגע הראשון. ליווי שיוכל להכיל את כל השאלות שלכם, את ההיסוסים, ההתלבטויות וקבלת ההחלטות המיטבית ביותר. עבור העסק שלכם, ועבורכם.

  עולם העסקים הוא עולם מגוון בעל רבדים רבים. גם אם הנכם אנשי עסקים שנים רבות ובתחומים שונים. ישנם אנשי מקצוע המתמחים בתחום של מיזוגים ורכישות של חברות. והליווי יאפשר לכם להמשיך ולעסוק בתחומים שבהם אתם מתמקצעים. תוך כדי שאתם בידיים הטובות ביותר.

  מיזוגים ורכישות  – כל מה שחשוב שתדעו

  בין אם אתם בעלי חברות, ובין אם אתם בעלי עסק בודד. כאשר מדובר בעולם העסקים מדובר בעולם אחר לגמרי מכל מה שאתם מכירים. הוא בעל רבדים רבים של סגנונות, עסקאות ותחומים.

  עולם העסקים הוא עולם מגוון ונרחב הפותח אופציות לעסקאות רבות. ביניהן, אלו עסקאות של מיזוגים ורכישות המאפשרות שינוי ורענון מוסדות וחברות קיימות.

  עסקאות אלו מתרחשות למעשה כאשר ארגון עסקי רוכש ארגון אחר. אפשר לרכוש רק את הפעילות של ארגון או גם את הנכסים שלו. אפשר לרכוש הון, מניות ולהשאיר את הארגון כפי שהוא בלי לשנות אותו. ישנן כמה וכמה אופציות עבור מיזוגים ורכישות וחשוב להבין בדיוק במה מדובר, ולהיות מלווים באנשי מקצוע המתמחים בתחום על מנת לעשות זאת נכון.

  איך מחליטים מהו המיזוג המתאים?

  רכישה ומיזוג בעולם העסקי יכולים להתקיים בעיקר כששני הצדדים פועלים על אותו התחום או אפילו לא מאותם התחומים. המטרות והיעדים כוללים אלמנט שבו יש שליטה בנתחי שוק ספציפיים. אם האלמנט הוא אופקי, הרחבת השליטה פוחתת בשל החשיפה לסיכונים. ההאצה של צמיחה ויצירה של הערך המוסף. מיזוגים ורכישות כך או כך יוצרים רווח גדול יותר, הפחתת עלויות וגם הטבות בנושא של עלויות ומס.

  כמו כל הליך עסקי יש גם יתרונות ואתגרים לא פשוטים הקשורים בתחום של מיזוגים ורכישות. ולכן, חשוב לפני הכל שתהיו מלווים באנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום. על מנת להחליט מהו המיזוג המתאים לכם, מומלץ להקפיד על מספר פרמטרים:

  • יש לבצע דיונים מקדימים והערכות שווי. כך תוכלו לוודא את פוטנציאל העסקה וכמובן ההתאמה האישית של מטרות החברה. יש לבדוק היטב את הבדיקות המקיפות לחברות שאתם רוכשים, או החברות שאיתן אתם במיזוג. הקפידו על עריכה של הסכמים משפטיים וערוכים על ידי עורכי דין המתמחים בתחום.
  • בצעו הערכות שווי כלכלי, עבור מיזוגים ורכישות זהו אלמנט חשוב מאד בתחום של סנקציות רגולטוריות.
  • עסקאות מיזוג ורכישות דורשות אינטגרציה בין שני גופים תאגידיים מה שעלול להשפיע מבחינת תוכן הפעילות והאופי. המטרה וההשקפה הניהולית היא האתגר האמיתי. לא קל לנהל עסק קיים בתוך כל השינויים הפנימיים הללו.
  • ביצוע של מיזוגים ורכישות בהקשרים בינלאומיים וסביבה רגולטורית ומשפטית מאופיינת בשוני תרבותי. יש הבדלים משמעותיים בין דרגות ההנהלה, העובדים וההתנהלות. ועל כן, התאמה עסקית אישית מחוייבת בליווי מקצועי.

  על משא ומתן, ואנשי המקצוע

  הרבה מחקרים מראים שכבר בשלבי המשא ומתן ניתן לגלות כמה מוצלחות העסקאות הללו. ועל כן, רובן נופלות על הרקע של השוני התרבותי ביניהן או על בעיות בדרג הניהולי.

  למשא ומתן יש דרך לתת אינדיקציה משמעותית מאד לביצוע ההליך, ולכן חשוב להתייעץ עם אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום. אלו הם החל מיועצים משפטיים, יועצים פיננסיים, יועצים ארגוניים, פסיכולוגים, פסיכיאטריים, פסיכולוגים ארגוניים ועוד.

  אתם כן עלולים לגלות דברים שישאירו אתכם עם תובנות שלא חשבתם עליהם ואולי גם תיאלצו לבטל עסקאות. אבל כך אתם יכולים לגלות בדיוק מה אתם צריכים ומחפשים, ובדיוק גם מה לא.

  מיזוגים, רכישות ומיזמים משותפים

  ללא ספק עולם העסקים עבר מהפכות היסטריות בשנים האחרונות. יחד עם מיזוגים ורכישות של מגוון חברות ישנו הכלי הקרוי מיזם משותף ובריתות אסטרטגיות. בעצם מדובר על מיזמים משותפים המאופיינים בשתי ישויות משפטיות וגם יותר. הישות המשפטית החדשה השונה והעצמאית מהישות היוצרת של העסקה או המיזמים.

  ברית אסטרטגית הוא מושג שלא כולם מכירים, והיא למעשה מתבססת על גיבוש מערכת חוזית מתואמת בין שתי הישויות המשפטיות כאשר שתיהן עוסקות ובאותו התחום. או אפשרי גם בתחומים מקבילים, משלימים ועסקיים הדומים אחד לשני.

  באמצעות ברית זו קל להשיג יעדים, יתרונות, שיתופי פעולה, תפעול שווה ערך, שיווק ארוך טווח ולצד כל אלו, אין שום צורך לוותר על העצמאות המשפטית והעסקית.

  המיזוג והרכישה לא נעלם מהאופק, ישנן בריתות אסטרטגיות ואף מיזמים משותפים הנתפסים בתור טרנד מאד חדשני שלוקח את כל תשומת הלב. אך כל זאת, לא אומר שהשיטות הקלאסיות נעלמו. יש לכך יתרונות, ויש לכך אתגרים וחשוב לשים לב אל כל הכשלים והסיכונים בעולם העסקי הנרחב.

  לליווי המקצועי בעולם העסקי יש משמעות

  כאשר אנחנו מדברים על תפעול עסקי ובין אם אנחנו מדברים על ברית אסטרטגית, מיזם משותף או מיזוג ורכישה של חברות, חשוב מאד הליווי המקצועי, האיכותי והטוב ביותר.

  אנחנו יודעים שלשכור את אנשי המקצוע הכי טובים בתחומים האלו כדי לקבל את העסקאות המשתלמות ביותר זה צעד מאד חכם. בעצם, זה הצעד הראשון והכי חכם שאפשר לעשות כדי להתחיל את התהליך.

  יחד עם זאת, כל חברה מקצועית לה יש אנשי יעוץ ותפעול תדע לתת לכם את הליווי האיכותי. אך עליכם לבדוק ולבצע סקר שוק איכותי. וזאת על מנת שתוכלו באמת לקבל את הליווי המותאם לכם אישית.  הכלה, שירות טוב ואנושי, מקצועיות ברמה גבוהה. וליווי שבעצם יכיל את ההיסוסים, השאלות וההתלבטויות.

  יחד עם אנשי המקצוע המתמחים בנושאים אלו תוכלו לקבל את כל ההחלטות הטובות ביותר לפני הכל עבורכם ולאחר מכן עבור העסק שלכם.

  כל עולם העסקים הוא עולם מאד מגוון ויש בו רבדים רבים. זה לא משנה אם אתם אנשי עסקים עשרות שנים ובתחומים מגוונים ברחבי העולם. כאשר נכנסים אל עולם העסקים ברמת המיזוג והרכישה, ישנם אנשי מקצוע שיכולים לסייע לכם.

  אנשי מקצוע אלו שלמדו את התחום ברמה גבוהה, מתמחים בנושא של מיזוגים ורכישות של חברות במגוון של תחומים. הליווי המקצועי יאפשר לכם להמשיך ולעסוק בתחומים בהם אתם כבר שנים עוסקים. תוך שאתם בעצם בידיים הכי טובות שרק אפשר.

  בואו נצלול לעומק…

  כשמדובר על מיזוגים ורכישות זה לא באמת משנה אם אתם בעלי עסק בודד או בעלי חברות. חשוב לפני הכל להבין שעולם העסקים הוא לא דומה לשום דבר שאתם מכירים. ועל כן יש לו את החוקים שלו, הסגנונות והרבדים.

  האופציות הנרחבות עבור העסקאות הן רבות וביניהן גם מיזוג ורכישה. צעד שיכול להביא לרענון החברה הקיימת ולפתיחת אופקים עסקיים נוספים.

  העסקאות הללו אומנם מתרחשות בתנאים מסוימים ובשל סיבות מסוימות. אך כאשר הן כן מתרחשות חשוב שתהיו מלווים באנשי המקצוע הטובים ביותר ולא תעשו זאת לבד. יש לכך השלכות ומיד תגלו גם כיצד לעשות זאת נכון. וגם מה הכי חשוב שתדעו.

  איך יודעים מהם מיזוגים ורכישות מתאימים?

  כשמדובר על מיזוג ורכישה בעולם העסקי חשוב להבין שאלו יכולים להתקיים רק כאשר שני הצדדים פועלים באותו תחום, או לפחות בעקיפין. כך היעדים והמטרות כוללים פרמטרים בהם ישנה שליטה בנתח שוק מסוים מאד.

  אם מדובר על אלמנטים אופקיים, על הרחבת השליטה ועוד, החשיפה לסיכון פוחתת. לרוב, ההאצה היא של יצירה ושל צמיחה בערך המוסף ועל כן מיזוגים ורכישות יוצרים רווחים משמעותיים, הפחתה של עלויות והטבות בתחום המס.

  אך כמו כל הליך עסקי זה או אחר, גם כאן ישנם אתגרים ויתרונות שאינם פשוטים וקשורים ללא מעט פרמטרים בעולם המיזוג. על כן, חשוב מאד להקפיד על אנשי מקצוע איכותיים שמלווים אתכם כדי שתוכלו להחליט ולבחור את המיזוג הכי מתאים לכם, ולהתאים אותו על סמך כמה וכמה סעיפים:

  הערכות שווי

  חשוב לבצע דיונים והערות שווי על מנת שתדעו מה פוטנציאל העסקה ותתאימו באופן אישי את מטרות המותג. בדקו את החברה ברמה מקיפה ונרחבת, או את החברות איתן אתם במיזוג עסקי. ערכו הסכמים משפטיים ערוכים ומדויקים על ידי עורכי דין ובצעו הערכת שווי כלכלי עבור מיזוגים ורכישות בגלל שזהו האלמנט אולי הכי חשוב בתהליך זה.

  אינטגרציה נכונה

  עסקאות הקשורות אל מיזוגים ורכישות דורשות אינטגרציה מתואמת ואיכותית בין גופים תאגידיים, צעד שמשפיע באופן ישיר על הפעילות. ההשקפות הניהוליות הן אתגר משמעותי וחשוב לנהל את החברות בתוך השינויים הפנימיים לאורך כל הדרך, עד להצלחה.

  הקשרים בינלאומיים

  כשמדובר על מיזוגים ורכישות להקשרים הבינלאומיים וכמובן גם לסביבה הרגולטורית המשפטית יש השפעה ומשמעות. ישנם לא מעט הבדלים בין העובדים, ההתנהלות והדרג הבכיר בהנהלה. ולכן חשוב שתהיה התאמה אישית, עסקית. וכזו המלווה באנשי המקצוע למען תאום הפרמטרים הללו עד לשלמות.

  משא ומתן במיזוגים ורכישות

  לא מעט מחקרים מראים שהשלב הראשוני בו מתקיים משא ומתן מגלה עד כמה הפוטנציאל גבוה בעסקות אלו. ולכן חשוב שלא יפלו על רקע של שוני תרבותי או דרג מנהלי.

  משא ומתן הוא אלמנט בו ניתן לקבל תמונת מצב עדכנית לביצוע תהליך המיזוג והרכישה. ועל כן חשוב שלא לבצע אותו לבד. לצערו, לא מעט עסקאות ‘נופלות’ בתחום זה כאשר יועצים פיננסיים, משפטיים או יועצים ארגוניים לא מלווים את החברות במשא ומתן וישנן לא מעט פרצות המצריכות את הליווי הזה.

  אנחנו בטוחים שאתם יודעים כיצד לנהל משא ומתן. אך כאשר לצידכם אנשי המקצוע להם נסיון, וותק, ובטח לבטח ידע בעולם העסקי. בחוזים העסקיים, ובתורת משא ומתן. כך אתם בעלי כוח משמעותי יותר. וגם השפעה שנראית פורמלית ברמה גבוהה. וחשוב שתעשו זאת נכון.

  על מיזוגים, רכישות ומיזמים משותפים

  עולם העסקים עבר לא מעט מהפכות בשנים האחרונות. מיזוגים ורכישות של מגוון חברות וביניהם גם בריתות ובאסטרטגיה עסקית. בעצם אנחנו מדברים על מיזמים משותפים להם שתי ישויות משפטיות, או יותר.

  לא כולם יודעים מהי ברית אסטרטגית, יחד עם זאת, חשוב להכירה. זוהי ברית המתבססת על גיבוש של מערכת משפטית חוזית המתואמת בין הישויות כאשר שתי אלו עוסקות באותו התחום. אפשר גם שהחברות תעסוקנה בתחומים מקבילים. אך אלו חייבים להיות עסקיים ומשלימים.

  באמצעות ברית אסטרטגית קל להשיג יתרונות, שיתופי פעולה, יעדים ולבצע תפעול איכותי לצד שיווק מקצועי. כך אין צורך לוותר על עצמאות עסקית, ועצמאות משפטית ולהשיג מיזוג ורכישה בעלי תוצאות איכותיות לשביעות רצון שני הצדדים.

  לא מוותרים על איכות ומקצועיות

  מיזוגים ורכישות בעולם העסקי לצד ברית אסטרטגית מחייבים ליווי מקצועי. מובן שגם אם תחשבו לעשות זאת לבד, יכול להיות שתתחילו וזה ירגיש לכם נכון. יחד עם זאת, בין לבין באמצע הדרך אתם תהיו חייבים את הייעוץ המקצועי המתאים.

  כמו כל אלמנט עסקי, גם כאן חשוב להתאים את צרכי העסק אל הליווי ואת אנשי המקצוע אליכם. לשכור את אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום זה חשוב. וזה למעשה הצעד הראשון שאתם צריכים לעשות.

  אנשי המקצוע המתמחים בנושא מיזוגים ורכישות ידעו גם לנהל משא ומתן מתאים. ידעו לנהל חוזים עסקיים. וכמובן להביא את החברה לשווי המקסימלי שלה תוך השבחה לפני המיזוג והרכישה.

  בגלל שעולם העסקים הוא עולם כל כך מגוון ובעל רבדים רבים מאד חשוב שאתם תהיו בידיים הטובות ביותר. חברה מקצועית ובעל צוות מיומן מוכשר ומוסמך יוכלו להוביל אתכם אל עולם העסקים כאשר אתם מבצעים מיזוג ורכישה רלוונטיים לכם. באלמנטים הכי מתאימים לכם, ובפרמטרים המדויקים לכם לצורך פעילות עסקית ענפה.

  אחרי הכל, לא כל יום מקימים עסק, מותג או חברה. לא כל יום מבצעים מיזוגים ורכישות ולא כל יום מבצעים עסקאות גדולות. ראוי שתהיו מלווים באופן אישי, מקצועי, שיתאים לכם לשנים רבות. ואנשי המקצוע שתשכרו יהפכו להיות החברים הכי טובים של המותג שלכם בכלל. ושלכם ברמה האישית בפרט. כי אין באמת סיבה שלא תהיו מטופלים על הצד הטוב ביותר.

  5/5 - (1 vote)
  צור קשר

  לוגו - ברוקרלי סוכן השקעות חכם

  מעוניינים בשיחה עם נציג?
  השאירו פרטים ונחזור אליכם עם כל הפרטים!


   לשאלות ופרסום נכסים:
   טלפון: 0723971642
   אימייל: info@brokerli.com

   לעדכונים בזמן אמת, הירשמו לניוזלטר שלנו