אין תגובות

קופת גמל

השקעה בנכס דיגיטלי פסיבי

לעיתים נהוג לקרוא לקרנות פנסיה ולביטוחי מנהלים “קופת גמל”, אולם בפועל קיים מוצר נפרד העונה לשם זה ובעל מאפיינים ייחודיים לו.

קופת גמל היא שם כולל לכמה סוגים של אפיקי חסכון לטוח קצר, בינוני או ארוך, בהמשך ניגע גם בקופת גמל להשקעה.

בניגוד לביטוחי המנהלים וקרנות הפנסיה, קופת הגמל היא לרוב אינה תכנית עם רכיב ביטוחי, אלא מיועדת לחסכון בלבד. הכספים בקופות הגמל מנוהלים על ידי מנהלי השקעות מקצועיים ומנוסים של בתי ההשקעות וכך הכסף שחסכתם מניב תשואה לאורך השנים ובכך מאפשר לכם להגדיל את החיסכון שצברתם באופן משמעותי.

בקופת גמל הכספים ניתנים למשיכה כסכום הוני חד פעמי או כקצבה, בהתאם למועד הפקדתם בקופה.

הכספים שהופקדו בקופות עד לשנת 2008 ניתנים למשיכה בסכום הוני חד פעמי פטור ממס (משיכת הכספים תתבצע בהתאם להוראות הדין) , ואילו הכספים המופקדים החל משנת 2008 מיועדים להיות משולמים לכם כפנסיה חודשית או כהיוון קצבה עבור אלו שיש להם פנסיה מזערית (4,525 ₪ 2020).

עבור שכירים, זהו כלי המאפשר חיסכון של כספי הפנסיה והפיצויים שמפריש המעסיק או עבור שכר שעות נוספות וביגוד.

עבור עצמאים, ההפרשה הפנסיונית היא חובה לפי חוק משנת 2008 וגם מקנה הטבות מס על ההפקדה ופטור ממס בגיל פרישה.

קופות גמל הן מכשיר מגוון, ישנם מסלולים שונים של השקעות – מסלול מנייתי, מסלול אג”חי, מסלול סולידי שקלי ועוד. כמו כן, ניתן לשלב מסלולים מעורבים – מניות לצד אג”ח ולצד אפיקים שקליים ועוד.

טיפים נוספים מומלצים בניהול נכון של קופת גמל

 • קופת גמל במקרה פטירה מועברת הלאה ליורשים כסכום הוני חד פעמי, לעומת קרן פנסיה שתעבור ליורשים החוקיים כקצבה במקרה פטירה.
 • הכספים שהופקדו לקופת גמל לאחר שנת 2008 מיועדים לגיל פרישה ולכן מומלץ לקחת רמת חשיפה יחסית גבוהה למי שיש מעל 15 שנים עד הפרישה, מכיוון שגם בעת משברים השוק בדר”כ מתקן את עצמו ואם זכיתם ולא קרה משבר עד צאתכם לפרישה הרווחתם תשואה מאוד גבוהה במהלך החיסכון, דבר אשר יגדיל באופן משמעותי את הקצבה שלכם.
 • קופת גמל הינה אלטרנטיבה לקרן פנסיה וביטוח מנהלים לחסכון לגיל פרישה ולכן רגע לפני שמושכים כספים מקופת גמל, חשוב לזכור, שעל רוב הצבירה קיים קנס בעת משיכה לפני גיל פרישה בגובה 35%.

קופת גמל – שאלות ותשובות

מדוע מפקידים לקופת גמל ולא לקרן פנסיה או ביטוח מנהלים?

המעסיק מחויב להפריש לתוכנית פנסיונית עבור שכר בסיס כלומר ללא שכר עבור שעות נוספות או ביגוד, קיימים עובדים סקטוריאליים שהמעסיק מפריש עבורם לקופת גמל השלמה עבור שעות נוספות וביגוד ועבור שכר בסיס לפנסיה או ביטוח מנהלים לבחירת העובד.

מתי לפדות קופת גמל?

כספים שהופקדו לחשבון עד ל- 31.12.2005 ניתן למשוך לאחר 15 שנות וותק או עם הגיעו של העמית לגיל 60 כסכום הוני חד פעמי, פטור ממס. כספים שהופקדו לחשבון מ- 01.01.2006 ועד ל – 31.12.2007 ניתן למשוך עם הגיעו של העמית לגיל 60 כסכום הוני חד פעמי פטור ממס. כספים שהופקדו החל מה - 01.01.2008 ניתן למשוך מקופה לקצבה, כפנסיה חודשית לאחר גיל 60.

כמה מס משלמים בעת פדיון שלא כדין?

בעת המשיכה כדין אין תשלום מס על הרווחים שנצברו בקופת גמל בעת משיכת כספים כדין. בעת משיכה שלא כדין ייגבה מס של 35% על היתרה הצבורה בחשבון.

האם ניתן למנות מוטבים?

בקופת גמל ניתן למנות מוטבים בחשבון בכל עת לעומת קרן פנסיה שהצבירה במקרה של פטירה תעבור ליורשים החוקיים.

שתפו

  מחפשים למכור עסק? הגעתם למקום הנכון!

  הדרך הטובה ביותר למכור היא ע"י ליווי של ברוקרלי

  ברוקרלי בעלת מאגר קונים גדול ומפולח לפי תחום ותקציב שנבנה במשך שנים, אצלנו תקבלו את החשיפה הגדולה האיכותית והממוקדת ביותר שיש למכירת העסק שלכם.
  עם צוות שמורכב מקבוצה של סוכנים ויועצים עסקיים מנוסים מאד גם בזירה העסקית וגם במכירת עסקים הלכה למעשה במשך שנים נשמח לעזור גם לכם.

  צרו איתנו קשר בטלפון ☎️ 0723971642 או השאירו פרטים וצוות האתר ייצור איתכם קשר.

  צור קשר

  לוגו - ברוקרלי סוכן השקעות חכם

  מעוניינים בשיחה עם נציג?
  השאירו פרטים ונחזור אליכם עם כל הפרטים!


   לשאלות ופרסום נכסים:
   טלפון: 0723971642
   אימייל: info@brokerli.com

   לעדכונים בזמן אמת, הירשמו לניוזלטר שלנו